| Stefan03 a întrebat:

Am un monitor de 144Hz cu timp de raspuns 1ms dar cu toate acestea dau peste un stutter imens cand ceva se misca incet dintr-o parte in alta. Monitorul este conectat la placa video doar prin HDMI. Daca il conectez si prin display port credeti ca nu voi mai avea aceasta problema? Multumesc

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce placa video, ce procesor, ce rezolutie, ce joc? Probabil ai stutter din cauza configuratiei. HDMI ar trebui sa fie ok. Depinde si de calitatea cablului...

| Stefan03 explică (pentru GabiDumitrescu):

In jocuri nu observ asa de evident. Ma refer la video-uri de pe Youtube? Asta ma intrebam, daca nu cumva e de la ei sau pur si simplu browser lag. Placa video e un Gigabyte GTX 1660 6gb OC, procesorul i3 9100f 3. 6GHz, rezolutia (maximul monitorului) 1920 x 1080p

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Stefan03):

Pai daca clipurile alea sunt la 50 sau 60 fps... e normal. Buba e ca pe YouTube ai maxim 60 fps in momentul de fata.
https://www.youtube.com/watch?v=xgr9GW3jUuQ

| GabiDumitrescu a răspuns:

P.S. Monitorul e cumva un BenQ? Ce model ai mai exact?

| Stefan03 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dell S2419HGF

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Stefan03):

Asa zi! Se pare ca ai nevoie de cablu DP ca sa te bucuri de aia 144 Hz. https://www.pcgarage.ro/......splayport/

| NLS a răspuns:

Ce a zis Gabi e perfect valabil.
In plus, nu ai cum sa conectezi un monitor prin 2 cabluri deodată, doar o singura ieșire din placa video transmite semnal la un moment dat.
Daca ai totuși o configurație adecvata acelui monitor (procesor și placa video suficient de puternice), schimba cablul cu un DisplayPort.

Fără sa știm mărimea și rezoluția monitorului, precum și informatii despre placa video și procesor, nu putem ghici de unde vine problema.

Apropo, ai driverul video actualizat la ultima versiune, de pe pagina oficiala?

| Stefan03 explică:

Stiam eu! Faza e ca eu folosesc 144Hz prin HDMI dar cand am si 144Hz si 1ms in acelasi timp imi face un stutter de zici ca e masina de spalat asa ca am ales ca timpul de raspuns sa fie mai mic si HZii mai mari