| VasileVolosciuc a întrebat:

Am un monitor foarte vechi(cap patrat alb cu un spate lung)cand pornesc calculatorul sistemul pc(cutia mare)porneste dar face multe bipuri apoi se opreste iar monitorul ramane negru. Apare culoare verde ca mere/este aprins monitorul dar nu-mi arata decat negru.Stie careva de la ce ii problema? De la pc sau de la monitor?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai ceva defect (poate de contact) in PC ("cutia mare").
Daca face multe beep-uri, atunci e defecta placa video sau contactul cu mufa monitorului (poate nu este bagat bine mufa). La fel, face mai multe beep-uri si daca careva din memoriile RAM nu fac contact bine /nu suntpotrivit /este defect /lipseste complet memoria.

| sierra1 a răspuns:

Scoate memoria ram si vezi ce zice

| NLS a răspuns:

BIOS urile mai vechi au cu siguranță un cod de sunet pentru fiecare tip sau categorie de eroare.
Deci, contează mult câte bipuri se aud, astfel descoperi repede și sigur de la ce vine problema.
90% e placa video defecta, dar poți încerca să reconectezi cablul dintre monitor și calculator, sau sa îl schimbi (cu unul identic, luat o ora împrumut de la cineva... )

| VasileVolosciuc explică:

Apropo nu pot sa-l sting cu butonul lui de stingere ci trebuie sa-l scot din priza ca sa se opreasca

| VasileVolosciuc explică:

Sistemul pc(cutia neagra)