| anonim_4396 a întrebat:

Am un mouse Genius nou cu fir dar cu intrare rotunda cum e la calculator. Am cumparat un adaptor pentru a introduce mouse-ul in laptop, dar nu merge. Se aprinde laserul, dar mouse-ul nu functioneaza. Care este problema?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Normal ca nu merge! Adaptoarele alea sunt propietare, nu universale!

| dannyel86 a răspuns:

Conecteaza mouse-ul, da restart la sistem si vezi daca il detecteaza. Mouse-ul cumparat are conectare ps2. Chiar daca i-ai pus adaptor usb, un restart ar putea rezolva problema. Daca nici dupa repornire nu se misca, atunci posibil ca adaptorul sa nu fie bun sau montarea lui la mufa ps2 trebuie reluata (il scoti si il bagi din nou). Trebuie verificat si mouse-ul, la un calculator cu ps2 (toate au aceasta mufa), dar, cand il conectezi, sistemul trebuie sa fie inchis sau trebuie sa dai restart pentru a fi detectat. La usb e simplu: conectezi si lucrezi imediat cu dispozitivele. Ps2 (mufa rotunda) e tehnologie mai veche si uneori necesita restart.