| compcris00 a întrebat:

Am un pc cu 2 windowsuri.Primul windows sonorul se aude e tot in regula, dar al doilea nu se aude nimic.Am instalat drivere,programe si nimic. Ajutati-ma va rog, d-au funda.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Incearca sa instalezi/actualizezi driverele cu programul asta http://download.drp.su/DRPSu13-Lite.exe
tu cum ai instalat windows-urile, in aceeasi partitie? daca da problema poate fi din cauza ca driverele se stocheaza in acelasi director comun si daca tu ai de exemplu windows 7 si windows xp tu ai instalat driverele pentru windows 7 si pe XP nu sunt compatibile si fiind in acelasi folder daca incerci sa le instalezi pentru XP va fi invers. iti recomand totusi sa iti reinstalezi un windows cum trebuie si nu vei mai avea probleme de genul.

| compcris00 explică (pentru al3xander):

Deci primul windows e windows sp2, iar al doilea e sp3, iar win xp sp2 e stocat in discul c, iar sp3 in discul d.Voi incerca miine ceea ce miai trimis deoarece acum sunt pe mobil, iar daca va functiona funda e a ta.

| al3xander a răspuns (pentru compcris00):

Instaleaza doar SP3. diferenta dintre SP2 si SP3 sunt doar "hotfix-urile" (update-urile de securitate si de erori). in teorie este exact acelasi windows dar mai stabil.

| compcris00 explică (pentru al3xander):

Am instalat programa care mi-ai dat-o si am copiat vreo 4 drivere, muzica se aude neclar, iar cind pun skype-ul nu se aude nimic.Am incercat sa setez dar nu prea s-a primit.La mine pc-ul e foarte slab si ocupa aproape toata memoria cu windows xp sp3, dar cu 7 ar muri. Puteti sa ma ajutati cu skype-ul, versiunea e 4... , daca instalez versiuni mai noi, abia de merge pc-ul.

| al3xander a răspuns (pentru compcris00):

Prietene, iti recomand in primul rand sa formatezi C-ul si sa reinstalezi windows xp SP3 de la 0 dupa care sa folosesti programul pe care ti l-am dat si sa instalezi driverele necesare si soft-urile de care ai nevoie. calculatorul tau acum e plin de toate porcariile.

| compcris00 explică (pentru al3xander):

Windowsul sp3 are o saptamana si nu e plin cu porcarii, dar pc-ul are 8 ani, 400 mb ram, 1 gh si anume acesta e o porcarieș.Dar pe skype nu pot vorbi nici de pe un windows ni ci de pe altul. Exista ceva programe cu care sa fac ceva la skype, ori sa reguleze boxele, deoarece pe youtube nu se aude nimic, si foarte multe lucruri nu se aude nimic.

| al3xander a răspuns (pentru compcris00):

Prietene, acum am deschis firefox cu pagina asta si cu facebook si imi consuma 426MB din RAM. am deschis si un tab cu un filmulet in youtube (360p deci nu HD) si firefox a ajuns la vreo 490MB RAM si procesorul in jur de 8-9% plus pluginul de la flash care mai ia vreo 50 MB RAM si vreo 5% din procesor. procesorul meu e quad-core de 1, 7GHz si am 4GB RAM. nu stiu ce sa-ti spun, calculatorul tau este foarte slab, trebuie sa iti iei unul cat de cat decent incat sa poti rula normal aplicatiile.

| compcris00 explică (pentru al3xander):

Multumesc ca m-ai ajutat si-ti ba-ti capul cu mine, acum merge doar cind pun anumite melodii, dar youtube, skype nu merge, eu am 2 pc-uri al doilea are 3GHz, 8Gb RAM, video placa excelenta, insa acest pc fac un fel de practica. Poate mai stii ceva programe cu care sa-l fac, dar oricum iti d-au funda ca ai fost foarte activ.Multumesc mult.

| al3xander a răspuns (pentru compcris00):

Pentru nimic, nu ai de ce, de asta sunt aici sa ajut lumea. poti sa-l mai cureti de fisiere temporare cu ccleaner http://www.filehippo.com/download_ccleaner
altceva nu stiu ce sfat sa-ti mai dau doar sa mai cauti niste placute de RAM mai vechi, ceva ca sa i le adaugi, eventual si un procesor.

| compcris00 explică (pentru al3xander):

Da stiu aceasta programa este foarte buna.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea e sa ramai cu un singur windows ce sens are doua, mai bine un windows 7 sau 8 depinde ce pc ai

| RAY a răspuns:

Driverele se instaleaza in c, ca sa ai sunet in d trebuie sa instalezi in d driverele in acel windows