| Adrian4123 a întrebat:

Am un PC: Intel pentium dual core 2.5 ghz, 4gb ram, placa video nVIDIA geforce 8400GS de 512mb. Ce trebuie sa schimb in mod special ca sa ruleze mai multe jocuti?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

TOT laughing
Sau macar placa video, deoarece e buna de nimic.

| taken a răspuns:

Schimbi cam tot.
Iti trebuie o alta placa video.
Procesorul slab va limita placa video, deci iti trebuie si un alt procesor.Probabil placa de baza este cam veche si nu vei gasi un procesor performant pe socket-ul pe care il ai pe placa de baza, deci va trebui sa schimbi si placa de baza.
Daca memoria RAM pe care o ai nu este DDR 3 o vei schimba deoarece noua placa de baza va suporta memorii RAM DDR 3.
Depinde ce sursa ai, componentele noi fiind mai puternice consuma mai mult deci poate va trebui schimbata si sursa.
Daca hard disk-ul este mic va trebui si el schimbat.Acum apar jocuri care au aproape 30 GB.De exemplu Call of Duty Ghosts are 28, 9 GB iar Battlefield 4 are 28, 2 GB.

| Rockat a răspuns:

Procesorul si memoria ram, eventual si placa video

| maxb a răspuns:

Placa e video e de ajuns daca te joci ocazional.Dar daca esti pretentios sa joci la detalii maxime atunci urmeaza ce ti-a zis @taken.

| Mihaitza009 a răspuns:

Incearca sa schimbi placa video cu una mai mare sa fie de min 1gb cu 256 si baga windows 7 pentru a rula mai rapid jocurile