| anonim_4396 a întrebat:

Am un pc mai vechi cu o placa de baza mai veche. Vreau il reconditionez si sa ii cumpar o placa video, insa am cautat pe net specificatiile calculatorului iar la slotul pentru placa video scrie asa: 1 x PCI Express x16 slot for low profile card. Ce inseamna asta? Pot sa ii pun orice placa video cu PCI Express 2.0 sau 2.1 sau trebuie un anumit tip de placa video?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

"Low profile card" pentru PCIe x16 inseamna ca are un consum de putere de 25W.

Atat timp cat se specifica ca placa de baza are suport pentru PCI Express x16 poti pune atat 2.0 cat si 2.1 (este o combinatie intre 2.0 si 3.0).

Bafta, o duminica buna! happy

P.S. Ai grija ce "grozavie" iti cumperi, pentru ca va trebui ca sursa sa "duca" ceea ce iti cumperi si in acelasi timp sa nu fie fortata, caz in care probabil vei avea probleme (si) la hard disk intr-un viitor nu foarte indepartat!
Pe scurt, pentru o placa "trendy" ai nevoie si de o sursa pe masura, din punctul meu de vedere nu mai mica de 750W, respectiv 650W reali (mai ales daca vrei sa mai adaugi, in viitor, si alte componente).