| c0pil1n a întrebat:

Am un pc si as vrea sa il trimit la altex in garantie.
Mai am un an garantie si as vrea o curatare de praf si schimbata pasta de pe procesor si placa video.
Oare o sa accepte sa-l faca gratuit? Sau trebuie sa bag de la mine ca se incalzeste nu ruleaza bine etc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ti se va face gratuit.
Daca intr-un an s-a umplt cu praf, inseamna ca nu folosesti sistemul in mediu curat de praf.
Cooler-ul se poate curata si fara schimbarea pastei.
Din aceste motive, daca tu ceri manopere suplimentare, atunci se vor face, dar contra cost.

3 răspunsuri:
| AndreeaWTS a răspuns:

Nu-l poți trimite în garanție pentru că asta e mentenanță.
Și mentenanța se plătește.
Dacă spui că se încălzește și nu rulează, ți-l verifică și o să-ți spună că e ok, funcționează perfect. Și tot n-ai rezolvat nimic.

| Cksihja a răspuns:

Dacă tot îl trimiți undeva fă copii la datele de pe hard ca să nu le pierzi. Unii din noi au pățito când au dus la reparat și s-au trezit fără date.

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Dacă acel calculator nu se prezintă conform standardelor promise de producător și este în garanție, atunci se poate trimite în garanție, în cazul tău pentru că se încălzește și nu rulează bine. Ai grijă să nu-l desfaci singur pentru că are niște sigilii la carcasă (la calculator dar și la laptop, aceeași situație).
Înainte de a trimite produsul în garanție te sfătuiesc să verifici dacă încălzirea și rularea neconformă provine din cauza unor fișiere sau dacă ai programe ce funcționează în fond (adică fără ca tu să cunoști acest lucru, de exemplu launcherul unui joc), poți verifica acest lucru prin Task Manager (se deschide utilizând combinația de taste CTRL + ALT(cel din stânga) + DEL (delete / punctul de pe numpad).