| DrunkenIrish a întrebat:

Am un PC vechi, i3 gen2, 4GB, acum imi iau un laptop dar nu as vrea sa arunc PC-ul, imi puteti spune si mie cum as putea sa il imbunatasesc cat de cat, ca sa nu mai imi mearga jocurile in lag si cam cat ar costa?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce configuratie ai per total? Placa video si stocarea ma mai intereseaza. Uite, eu am un i3 2120 si sunt inca multumit de el, insa de la inceput l-am avut cu 8 GB RAM si SSD. Placa video acum e GTX 750 Ti, alegerea perfecta pentru procesorul asta.

| Nemessys a răspuns:

Mai bine vinzi pc-ul si iei niste banuti pe el + banutii pe care voiai sa-ti dai pe laptop si asa iti iei un pc mai bun happy.

| DrunkenIrish explică (pentru Nemessys):

Am nevoie de laptop pentru facultate, deci laptopul e prioritatea, dar PC-ul voiam doar sa nu mearga in lag in jocuri.

| Nemessys a răspuns (pentru DrunkenIrish):

Normal ti-as fi zis sa cumperi o placa video mai buna dar nu stiu pe care o ai. Daca ai avea una buna atunci ar fi ok sa schimbi procesorul. eu de exemplu am un i3 cu 950 si daca ar fi sa fac un upgrade, as face la procesor (in cazul meu). Acum nu stiu cum e la tine.

| PainTech a răspuns:

Ce componente ai mai exact? Uită-te în device manager.

Ce jocuri vrei sa joci?

| DrunkenIrish explică (pentru PainTech):

Lol, cs go, wow.Am nVIDIA geforce gts 450, i3-2100 3,1 ghz

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DrunkenIrish):

Mai baga un 4 GB RAM si ia un 750 Ti. Si monitor cu maxim 1440X900 rezolutie. La full HD te rupe. Mie de exemplu imi merge mai tot fluent in 1280X1024, daca ii pun monitor full HD se cam inneaca in majoritatea, pastrind aceleasi setari in rest.