| raulx222 a întrebat:

Am un procesor AMD Athlon 64 x2 dual core processor 4200+, 2. 2GHz...
Si cand e idle are 47-50*C si in full load are 61-62*C(poate si mai mult)... as vrea sa ii fac overclocking, dar cu temperaturile astea nu cred ca o sa reusesc...

Ceva idei?

1 răspuns:
| lvl1000 a răspuns:

Asta e paradoxul "overcloakingului" Desi reprezinta o metoda gratuita sa castigi putere, e rezervata pentru cei cu bani.
Pt. un OC, ai nevoie de un cooler aftermarket (cel stock nu face fata), de o placa de baza care sa fie proiectata pentru asa ceva ( radioatoare pe mosfeti, setari in bios etc), etc etc
Altfel ori ce ai face, o sa iti sara temperatura cu 20 de grade pentru 1% performanata in plus.