| Preotul500 a întrebat:

Am un procesor AMD Phenom X4 975BE. Cand nu fac nimic sta in 38 de grade, cand incep sa joc niste jocuri de genul "CS:GO, TF2" etc, ajunge chiar si la 70 de grade si mi se încălzește foarte tare carcasa. Cum ies din joc, instant scade temperatura si totul e ok. Este ok oare?

Răspuns Câştigător
| Anonimu19 a răspuns:

Da, cred ca e normal. AMD-urile se incalzesc foarte rau. Normal ar trebui sa mearga la 50-60 grade celsius.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul are nevoie de racire mai buna.
Trebuie curatit radiatorul de praf, refacut stratul de pasta siliconica, iar la nevoie folosit un ventilator mai puternic.

| Preotul500 explică (pentru Bula):

L-am curatit de praf, pasta pusă din nou, cooler-ul il tin la 4500 RPM.

| Bula a răspuns (pentru Preotul500):

Poate ai nevoie de ventilator mai mare, cu putere de racire mai mare.

| Bozgi200 a răspuns:

Schimba pasta termoconductoare, totuși e un procesor destul de vechi...

| Preotul500 explică (pentru Bozgi200):

Abia am schimbat-o.