| anonim_4396 a întrebat:

Am un proiect de facut si caut un senzor ieftin care sa citesca viteza vantului!
Gen 5 euro maxim
Vreau sa il leg la un procesor arduino

Am de facut un proiect :
Daca bate vantul sau ploua sa nu se deschida un geam.

Asta este deea principala

Asa ca as avea nevoie de un senzor de ploaie si unul care sa fie capabil sa citesca viteza vantului.

Sau poate exista ceva gata facut de fabrica care poate sa imi comunice sa imi spuna cand ploua si cand bate vantul.

5 răspunsuri:
| zilog a răspuns (pentru dinaprilie):

Asta stiam deja dar nu il gasesc pe cel care ar putea sa masoare viteza vantului

| zilog a răspuns (pentru NLS):

Cioc cioc alo e cineva acasa!? ce nu ai inteles ca nu trebuie sa depasesca maxim 5 euro!

| dinaprilie a răspuns (pentru zilog):

Din ce am vazut pe net nu prea sunt multe optiuni. Am vazut ca davis anememoter este cam singurul urmat de tot felul de "inventii" proprii ale ceor care au dezvoltat solutii similare sau niste combinatii mai ciudate dintre doi senzori pusi fata in fata ca sa masoare puterea vantului ( https://www.semanticscholar.org/......2d82a9c50c ).

Succes!