| c0pil1n a întrebat:

Am un ps4 pro si am conexiunea instabila.
Descarcare: 150 mbps ( nu ramane fix ba e 45, 100, 250 etc)
Incarcare: 3.5 ( pe incarcare ating 100 mbps maxim iar in rest tot asa 8, 9, 4 etc)
Am testat si pe wifi si cablu.
Pe calculator imi da viteza 250 download si upload 150-200 constant.
Ce pots a fac sa rezolv problema? Multumesc!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand: viteza descarcarii depinde (si) de viteza serverului de la celalalt capat al internetului.

| c0pil1n explică (pentru doctorandus):

Am fibra de 300mbps, pe telefon si calculator cand fac test imi da pe download 250 iar uploat 200 250.
Pe ps4 am download intre 100-180 iar upload intre 4-100 mbps. Da tot oscileaza.
Modemul e bun, routeru e bun.
Care sa fie problema

| doctorandus a răspuns (pentru c0pil1n):

De ce esti asa de sigur ca problema nu se afla la celalalt capat al internetului?

| c0pil1n explică (pentru doctorandus):

Daca se afla la celalalt capat atunci de ce viteza pe calculator si telefoane ramane constanta 250+ mbps iar pe ps4 intre 50 si 150mbps?

| doctorandus a răspuns (pentru c0pil1n):

Descarci pe toate acestea de pe exact acelasi server?

| c0pil1n explică (pentru doctorandus):

Nu

| doctorandus a răspuns (pentru c0pil1n):

Atunci ti-ai raspuns singur la intrebare.

| snzpaul a răspuns:

Internetul, de la prestatorul de servicii până la client trece prin destul de multe. Switch, modem, router ș.a.m.d. Conexiunea PS4-ului pe wifi e de așteptat să fie deficitară, însă pe cablu, ar trebui să fie ok. În orice caz, uite acest videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=eGNA52nkao0
Te va ajuta.

| XenoNn a răspuns:

Normal daca est conectat pe cablu nuar trebuii sa iti oscileze asa tare.Depinde si de serverul pe care se face testul dar nu cred ca se duce asa departe in extern sa fie asa instabil.Incearca daca folosesti pe wifi sa intrii in configuratia routerului sa te joci cu canalele radio.