| SerbanRosca a întrebat:

Am un Razer Deathadder Chroma. Cand il conectez la un port usb din laptop nu merge. La un prieten merge. Din cate cred eu, este compatibil doar cu un port USB 3.0, iar eu am 2.0. Daca am avut dreotate, exista un adaptor de la USB 2.0 la 3.0 (stiu ca pare ciudat dar poate exista). Daca da, imi puteti trimite un link?

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Iti garantez ca versiunile USB sunt compatibile intre ele.
Diferenta ar fi viteza la care transmite informatia :
USB 1: 1.5 Mb/s sau 12 Mb/s
USB 2: 480 Mb/s
USB 3: 5Gb/s sau 10 Gb/s

Un mouse nu are nevoie de viteza de 5 Gb/s in niciun caz.

E technic imposibil sa ai un adaptor USB de la 2.0 la 3.0. Ar aparea un bottleneck.
Stii cum se spune : Viteza la care se deplaseaza o armata e egala cu viteza la care se deplaseaza cea mai inceata unitate a ei. E valabil si pentru cabluri.

Mai investigeaza problema, nu are cum sa fie de la port USB. Incearca sa repornesti laptopul. Verifica starea driverului pentru acel mouse.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Deja a scris @AndreiFacebook, ce am vrut eu.

Fa un voltage test la USB, la toate si vezi cat iti scoate, sa nu fie de acolo.
Cauta : usb voltmetru

| SerbanRosca explică:

Update: Acum nu ii mai merge nici prietenului meu. Este ca un fel de USB killer, cand il pun intr-un usb opreste tot ce este in jurul lui tastatura, mouse, etc. Daca il scoti, si scoti si lucrurile deconectate si le pui la loc merg. Nu stiu daca va ajuta cu ceva dar am decis sa spun. Si imi da o eroare: Power supply crest on the unknown usb usb port needs more power than the port can provide

| SerbanRosca explică (pentru TrustMeIKnow):

Dar, toate porturile de la 3 laptopuri au eroarea aceea, chiar mai este necesar sa verific pentru. ca nu cred.
Doar spuneam, nu vreau sa te deranjez.

| TrustMeIKnow a răspuns (pentru SerbanRosca):

Am citit UPDATE-ul, suna la cei de la care ai cumparat mouse-ul... sper ca l-ai luat de pe pcgarage/eMAG/...nu second si spune-le ce s-a intamplat.
Nu stiu ce o sa se sintample mai departe.

| SerbanRosca explică (pentru TrustMeIKnow):

Multumesc, am rezolvat, am primit banii innapoi si o sa imi iau un Deathadder Elite cred, un prieten il are de 1 an si merge perfect, l-am si testat. Multumesc pentru ajutor!