| Uștuc_Adelin_1998 a întrebat:

Am un router wifi fara antene si de curand m.am mutat in alta camera si prind mai putin semnal. ( semnalul trece prin 2 pereti). Ce e mai bine sa fac. Sa cumpar un router cu antene sau sunt alte metode de amplificare a semnalului?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu e neapărat cu antene externe. poți opta și pentru un router cu antene interne(mimo) dar desigur nu unul ieftin sau de hipermarket, ci unul de calitate.
În funcție de ce tip de conexiune ei la internet îți pot face o recomandare dacă vrei.Succes

| DryIce a răspuns:

Nu poti marii puterea routerului dar poti marii puterea de interceptare semnal. Poti lua adaptor usb wifi si vei prinde 5 linii. Acuma aici e cu depinde de situatie: daca distanta e sub 25 metrii se recomanda +3db antene; daca e 50m se recomanda +5db; 100m/500m-+7db; 1km -+9db; 5km-+12db (astea pe omni - dar de la +5db in sus e fken imposibil de ajustat la cat e de directionala pe axa z ca aproape nu mai merita, daca vrei la +km se recomanda parabolica). Revenind, din experienta iti spun ca in casa se recomanda +3db numai. Eu am +5 si e mai rau decat +3. Am si +8 dar e degeaba. In schimb cu astea mari prind semnal la 1km de mine si in casa abia am 2 linii. Daca pun antena de +3db numai wifi meu vad si in rest nimica. Am incercat eu toate metodele homemade de amplificare - nu merge nimic. Singura solutie - cumperi adaptor usb. Bafta.