| DayDreamerXXV a întrebat:

Am un Samsung Galaxy A5 2017 si am observat ca a inceput sa i se umfle bateria, fiindca a dezlipit putin saptele telefonului. Pot sa ii schimb bateria? Si daca da, cam cat dureaza si cat costa?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Daca s-a umflat trebuie sa o schimbi.
trebuie dezlipita partea din spate.
bateria costa vreo 27 euro originala si sub 20 euro daca e de marca alba. in 30 minute se schimba. problema e ca partea dezlipita trebuie lipita din nou. acel adeziv se numeste B7000 si are nevoie de 24 de ore sa prinda. dar poti sa folosesti telefonul dupa vreo trei ore cu grija sa nu misti partea posterioara a telefonului.

| DayDreamerXXV explică (pentru gelu1970):

Si nu exista riscul sa pice carcasa dupa aceea, nu? probabil e o intrebare stupida, dar ma cam streseaza treaba asta

| gelu1970 a răspuns (pentru DayDreamerXXV):

Daca te referi la partea din spate ce trebuie dezlipita...nu, nu o sa cada. Adezivul ce am scris e utilizat pentru asa ceva. Si la modelul tau e un caz fericit. La A5 anterior si la alte modele trebuie dezlipit ecranul ca sa ajungi la baterie. Oricum te sfatuiesc sa il duci intr-un loc specializat.

| DayDreamerXXV explică (pentru gelu1970):

Cand zici A5 anterior te referi la varianta 2016?

| gelu1970 a răspuns (pentru DayDreamerXXV):

2016 e asemanator.
ma refeream la 2015.

| DayDreamerXXV explică (pentru gelu1970):

Mai am o intrebare. daca telefonul e inca in garantie pot sa o folosesc sau nu fiindca teoretic e vina mea ca s-a umflat?

| gelu1970 a răspuns (pentru DayDreamerXXV):

Daca e inca in garantie mergi la Samsung. Desi bateriile au garantie doar 6luni, Samsung, in Comunitatea Europeana schimba gratis bateriile timp de doi ani cat telefonul are garantie. Eu in concret am fost la ei cu un terminal Samsung ce era cumparat de un an si 10 luni si ei au schimbat bateria, gratis deoarece era putin deformata. Precizez ca am dus telefonul pentru alta defectiune si bateria a fost schimbata direct fara sa mai intrebe. Ei mi-au spus ca Samsung da garantie bateriei la fel ca si telefonului. Acum...depinde cat sunt de cinstiti cei de la Samsung Romania.
Bafta.

7 răspunsuri:
| Pătru_Andreea_1995 a răspuns:

Il ai de mult? Poate mai ai garantie si mai mult ca sigur se rezolva acolo!