| Someoneeene a întrebat:

Am un Samsung galaxy s2 si se incalzeste foarte tare (nu-l pot tine in mana) il inchid, il las inchis cam o ora iar apoi nu are nimic. acum s-a intamplat a 3-a oara si acum cand l-am deschis nu se mai verea imaginea clar iar apoi a aparut imaginea normala. de ce se intampla sata? ce pot face?

9 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Smartphone-urile se incalzesc foarte tare din cauza procesorului, care, daca este folosit intens se incalzeste ca si cel al unui calculator.
Deci pentru a evita supraincalzirea procesorului trebuie sa inchizi manual aplicatiile pe care nu le mai folosesti.
EX: ai intrat in aplicatia angry birds, te-ai jucat (chiar si in timp ce te joci procesorul se va incalzi mai mult ca de obicei), apoi cand iesi intrii in setari, aplicatii, aplicatii descarcate, te duci la aplicatia angry birds si ii dai inchidere fortata.
Poti sa procedezi astfel cu toate aplicatiile pe care nu le mai folosesti. (astfel vei pastra temperatura procesorului la o valoare normala)
Bafta!

| AntoniaCristina a răspuns:

L-ai tinut in firig? A inghetat acumulatorul.L-ai scapat de multe ori? A luat apa? Te duci la serice te costa mai mult decat face....sa il repari.E un telefon sensibil.

| Someoneeene explică (pentru AntoniaCristina):

Doar il tin in buzunar mereu atat

| AntoniaCristina a răspuns (pentru Someoneeene):

Porti panaloni subtiri? Ai stat in frig destul de mult frig? Daca nu iti zic eu ca se mai intampla imn loc de original sa fie chinezarie, asa sunt si Iphoneuri...A nimerit fratele meu un telefon chinezesc bine ca si-a dat seama. Poate e chinezesc de unde l-ai luat?

| CataC a răspuns (pentru Someoneeene):

Buna
Daca e in garantie du-l si vezi care-i buba.
Daca nu e in garantie vezi care poate fi cauza, poate fi din suprasolicitare sau defect tehnic. gandeste-te in ce momente se incalzeste si renunta sa faci ce faci in momentele alea.
Bafta

| Someoneeene explică (pentru CataC):

... ma jucam iar apoi l-am pus in buzunar... deci trebuie sa sterg toate jocurilesad

| CataC a răspuns (pentru Someoneeene):

Nu toate jocurile, doar alea care-l fac sa se incalzeasca. Sau scade nivelul de detalii daca te lasa. E totusi telefon, nu PC happy

| AntoniaCristina a răspuns:

E luat de pe EMAG? Nu ai garantie? Daca nu e bun spune-i si schimba-l daca poti...Are un defect dfin fabrica daca asa e de cand l-ai primit.

| Someoneeene explică (pentru AntoniaCristina):

Sincer sa iti spun, mi l-a luat tatal meu cadou, l-a luat la abonament iar intre timp am aflat ca are cancer si nu a putut sa il plateasca, apoi tati a...(intelegi) si nu stiu daca mai e buna garantia