| stop99 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S5 si nu il pot conecta la pc, adica sa trimit fisiere din pc in telefon sau invers. Este din cauza ca am windows XP? Si nu ma luati ca am windows XP in 2016.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

De ce ai xp in 2016? Adica ai s5, un telefon care costa... si pc-ul e probabil mai vechi decat pentium 4?
Serios acum, chiar asa?
Si da, e pentru ca ai xp. Pana la android 2.3 telefoanele puteau sa foloseasca transfer masiv de fisiere(asemanator unui stick usb). Dupa, a fost implementat in general MTP(media transfer protocol), care nu e suportat de windows xp. Solutii:
1. Schimba windows-ul cu ceva de la vista sau superior(desi nu recomand vista).
2. Schimba pc-ul ca sa ai motiv de schimbat windows-ul(nu zic din rautate, dar e bine sa ai un pc echilibrat cand ai un telefon atat de scump. Ca pc-ul nu il schimbi cate 10 ani, dar telefonul la 2 ani de zile deja a pierdut 50% din valoare).
3. Poti cauta solutii neoficiale sa functioneze mtp-ul pe xp pe net, dar nu garantez pe ele.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cautat driver pentru instalarea cablului usb?! (teoretic ar fi una dintre probleme ) de obicei se primeau pe un cd micut alaturi de tel.dat fiind faptul ca lumea s-a modernizat nu prea mai vin telefoanele cu driver pentru cablu usb.O alta solutie ar fi schimbarea sistemului de operare in windows 7, "seamana" oarecum cu xp