| coyotu18 a întrebat:

Am un Samsung tv smart din 2019 și nu pot îl pot conecta la pc. Este conectat prin dvi-hdmi dar merge doar când ecranul este negru pe pc, sau când e rezoluția foarte mică. Alt tv merge foarte bine, iar monitorul este conectat prin vga în adaptor hdmi. Alt cablu nu am și nu știu de ce nu merge. Am încercat alte drivere la placa video dar nu merge.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Aici intervin mai multi factori: rezolutiile suportate de TV, de adaptor, respectiv de cele furnizate de placa video.
1. La setarile placii video trebuie sa alegi functionarea paralela ale celor doua ecrane (monitor si TV).
2. Rezolutia pentru iesirea la TV trebuie sa fie aleasa una comuna pentru TV si adaptorul VGA-HDMI. Probabil, o rezolutie de 1000 sau 1200 /60Hz va fi functionala pe TV, dar nu te astepta sa se vada imaginile exact la fel pe ambele ecrane! Va trebui sa incerci diferite rezolutii pentru cele doua iesiri video, poate gasesti ceva de compromis.