| Illuminati2016 a întrebat:

Am un ssd Silicon Power de 256GB si can pornesc sistemul la rece imi arata 48 de grade temperatura tot timpul desi el e rece la atingere,merita sa il duc la garantie, avand in vedere ca il folosesc doar sa redau muzica in masina pe USB sau ubuntu, windows install?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Intre 40 si 45 de grade e temperatura (inca) normala de functionare, atunci cand e folosit constant timp indelungat, de exemplu atunci cand se citesc melodii de pe el.
Faptul ca la exterior nu simti acele grade, se poate datora carcasei, care fie izoleaza caldura in interior,... fie o elimina foarte repede (asta de obicei se intampla la cele de aluminiu, si mai putin la cele de plastic).

| Zuzu1991 a răspuns:

48 de grade e normal, la 70 sa iti faci griji

| Illuminati2016 explică (pentru Zuzu1991):

Treaba e ca e singurul, cu 48° C, celalalt ssd si hard disk-urile sunt la 25-26 cand pornesc sistemul

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Hard-urile nu se incing decat daca sunt folosite, altfel stau la minim si chiar isi opresc de tot platanele din invartit si parcheaza capurile, de aia uneori pana poti accesa un hard trec cateva secunde
la ssd in schimb asta nu tine, odata pornit nu are solutie de "idle" si cat timp trece curent prin el se incinge

insa inca odata, nu am vazut in viata mea un storage supra-incins decat daca chiar e tinut intr-o zona unde se acumuleaza caldura