| Dacul a întrebat:

Am un stecher de la un boiler caruia i-a ramas un dinte de metal in priza. L-am scos din priza, cum as putea rezolva problema? Multumesc.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alt stecher nou. Clar.

| Algo098 a răspuns:

Cine nu se pricepe, poate apela la un electrician. Cine se pricepe, intrerupe curentul de la sigurante, iar daca intreruperea curentului e facuta intr-un spatiu pe unde circula mai multe persoane, e bine sa ramana cineva sa pazeasca tabloul cu sigurante ca sa nu vina altcineva sa porneasca curentul in timp ce se lucreaza. Dupa aceea se foloseste un creion de tensiune pentru a verifica daca mai exista curent in instalatie si daca nu mai e curent, se desface priza, se verifica in ce stare e, se scoate din priza bucata de metal si daca priza e buna se monteaza la loc cum a fost. Daca nu mai e buna se instaleaza o priza noua. E de preferat sa se ocupe de reparatia asta un elictrician autorizat.

| Dacul explică (pentru Algo098):

Multumesc. Problema nu e la priza, e la stecherul de la boiler, pentru ca a ramas un "cui" din cele doua "cuie" in priza. Am oprit curentul si am scos acel cui. Acum ce ar trebui facut, trebuie inlocuit stecherul de la boiler, sau se poate desface si se poate pune inapoi acel element? Am vazut ca are un mini filet. Multumesc pentru ajutor!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dacul):

Schimbi stekerul la boiler cu unul NOU

| Algo098 a răspuns (pentru Dacul):

Daca se poate desface stecherul si elementul se poate fixa la loc nu trebuie alt stecher.

| viavo a răspuns (pentru Dacul):

Salut! Te sfatuiesc sa schimbi stecherul cu unul nou. Ai 3 fire maro faza, albastru nul si verde galben pamantare. Faza in stanga nulul in dreapta si pamantarea in mijloc. Trebuie sa ceri la magazin un stecher de putere, sa precizezi vanzatorului la ce ai nevoie de el.