| anonim_4396 a întrebat:

Am un stick pentru internet de la digi si m-ar interesa daca se pot afla datele de pe computerul meu conectat la stik-ul digi pe alt computer sau telefonul cu abonament de internet din care stik-ul primeste internet? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

La ce date te referi?

| Leeb17 a răspuns (pentru DeyCj):

Buna @ lupudepenet!

Ma refer la informatia accesata din computerul care are internet prin stik: siteuri s.a.m.d. si daca aceste informatii sunt vizibile si pe computerul cu abonament internet respectiv pe telefonul cu abonament internet, de la care stikul primeste internet?

Multumesc!

| DeyCj a răspuns (pentru Leeb17):

Nu.Istoricul de navigare nu poate fi accesat dacă e stocat strict pe de exemplu pc, dar, dacă folosești un browser ca Google Chrome, poți accesa istoricul de navigare de pe internet logâdu-te pe contul google, asta desigur dacă nu ai dezactivat această funcție și de asemenea dacă ai setat ca istoricul să nu fie stocat pe dispozitiv
De asemenea acest lucru poți face de pe orice browser de internet, da în chrome este(din câte știu) un fel de funcție de sincronizare.
Succes

| Leeb17 a răspuns (pentru DeyCj):

Buna din nou @ lupudepenet! Nu am avut pana acum un cont Google insa mi-ai dat o idee mai mult decat inedita pe care am sa o incerc!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

Se poate.

| Leeb17 a răspuns (pentru DryIce):

Hei, Drylce!

Am pus problema asa pentru ca mi s-a spus ca datele de genul acesta raman totusi confidentiale si nu se vad si pe computerul de la care stikul are, initial, internet. Daca sunt accesate siteuri / fb, twitter, etc. si sunt introduse parolele pentru conturile respective, aceasta informatie este vizibila numai in computerul cu internet prin stik si nu in computerul de la care stikul are internet.

Multumesc!

| DryIce a răspuns (pentru Leeb17):

Ce sa zic. Exista 2 metode de a snifui un pc. Inside si/sau outside. Inside = keyloger; virus; worm; trojan; etc; outside = interceptare date. Acuma la interceptare date fata de wifi, 3g e putin diferit. Nu vorbesc din experienta ca nu am incercat inca cu 3g ce e drept, are si el criptarea lui. Chestia e ca pe wifi sa faci chestia asta se face cu eviltwin server, pe 3g nu poti face asta ca modemul intra direct in pc. E invers fata de un router. Daca faci o triangulare la un stick 3g vezi toate pachetele dar sunt criptate. Sa decriptezi (posibil si asta) dureaza foarte mult (dar e posibil daca chiar vrei). Apropo daca tu folosesti vpn cei ce detin serverele de 3g (cazul tau - digi) nu vor vedea nimic din ce faci tu. Supercriptarea de tip ssh tunnel (vpn) mai ales cea cu protectie (cand se sparge tunelul face altul si reasambleaza pe parcurs informatia) nu permit nimanui sa vada in interior. Deci una e criptarea modemului si alta e vpn. Daca ai ambele 100% esti in siguranta iti zic eu (adica e si demonstrat asta). Revenind, e mult mai greu sa snifuiesti un modem 3g decat un router wifi. "Nothing is imposible!" xD

| Leeb17 a răspuns (pentru DryIce):

Whew! Am aflat patru chestii foarte folositoare raspunsului intrebarii mele si anume: interceptarea datelor pe 3 g este mai greu de facut fata de wifi, proprietatea supercriptarii de tip ssh tunnel de a reface alt tunel si de a reasambla pe parcurs informatia, criptarea modemului si termenii de specialitate folositi de tine in raspunsul tau profi.
Cu aceasta ocazie am invatat ceva nou si folositor si bineinteles ca, intrebarea mea, si-a gasit intr-o mare masura, raspunsul! ''Nothing is imposible!'' So true! happy

T y very much! (˘∀˘) (≧▽≦)/