| GiovanniVDM a întrebat:

Am un stick USB 3.0 cu 16 Gb. Merita sa fac ready Boost si sa ii aloc doar 8 Gb si restul de gb sa fie ca o mini-partiție? Adică funcționează ready Boost ca performanța in plus?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Atunci eu zic sa nu te mai chinui. Nu strica sa incerci cu inca 4 din ReadyBoost, dar in final o sa uzezi stick-ul (si in jocuri e posibil sa observi pauze cand se schimba datele din stick in RAM).

2 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Cat RAM ai pe calculator? Daca ai 2Gb sau mai putin, merita sa incerci si ReadyBoost, dar peste 4Gb nu cred ca ar mai fi util. ReadyBoost este doar o alternativa la swap file, in ideea ca USB3 este mai rapid - dar sa nu uitam ca poate fi de zeci/sute de ori mai lent decat memoria RAM.

| GiovanniVDM explică (pentru tpuuser999):

Am 4Gb ram

| tpuuser999 a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Atunci eu zic sa nu te mai chinui. Nu strica sa incerci cu inca 4 din ReadyBoost, dar in final o sa uzezi stick-ul (si in jocuri e posibil sa observi pauze cand se schimba datele din stick in RAM).