| RoxanaY a întrebat:

Am un telefon Allview a 4 you. In ultimul timp(cam de vreo 2 luni) cand il inchid si il deschid iar sau cand ii scot bateria mi se reseteaza data si ora: data se da la 5 ianuarie 2014, iar ora se da la 2 noaptea. Pana acum nu mi s-a mai intamplat. Banuiesc ca am umblat eu pe la setari si de aceea se intampla, dar orice fac tot nu se rezolva problema. Am umblat prin setari, am cautat rezolvare, dar rezultatul e zero.

De ce se intampla asta? Cum sa rezolv problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Setand fus orar automat se rezolva problema, dar trebuie sa fie cativata si localizarea sau sa dai localizarea manual, iar noile optiuni memorate.
Daca nu, la scoaterea bateriei ceasul nu e alimentat si la pornire se seteaza la data si ora fabricatiei /BIOS-ului.

3 răspunsuri:
| DanielDanny a răspuns:

Unele telefoane si aparate isi reseteaza datele cand scoti bateria, dar daca zici ca il inchizi si deschizi asta e ciudat, fa cum a zis Costy_Regele_1991, seteaza pe fus orar automat si reporneste telefonul.

| Costy_Regele_1991 a răspuns:

Setează şi tu fus orar automat.Şi o să vezi că şi atunci când se dau ceasurile cu o ora inainte data şi ora rămân exacte şi se schimbă singure.

| DanielNegoi12 a răspuns:

L-ai scapat si s-a defectat ceva asa am patit si eu dar nu-si fa probleme il duci la reparat daca problema e mare 120 lei daca problema e medie 50 lei daca problema e mica 20 lei