| Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Am un telefon fix german cu 3 fire-alb, maro, verde și un spațiu liber, cum îl conectez la un telefon fix, sa fie ca un fel de interfon...

6 răspunsuri:
| Salontanul a răspuns:

Marcaje germane: roșu, verde, roz - plus; alb, gri, galben - minus.
Maro este probabil masa! Nu sunt sigur!
La noi:
Marcaje vechi: verde, negru, portocaliu - plus; roșu, galben, albastru - minus.
Marcaje moderne: albastru, portocaliu, verde - minus; alb-albastru, alb-portocaliu, alb-verde - plus

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai, si cum il connectezi, ca si eu sunt putin curios (nu ca mi-ar trebui)
mai ales ca trebuie sa bagi tensiune din cate stiu eu, ca sa functioneze, iar in mod normal tensiunea e data de o centrala telefonica

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da. Tensiunea e data de centrala si poate ajunge la 110 volti. Periculos si pentru cel ce lucreaza dar si pentru telefonul nou conectat daca gresesti. Ar fi o chestie sa se uite (cel de mai sus) in interior. Pe placa de baza telefonului (de cele mai multe ori) este inscriptionat plus sau minus. El are plus pe verde (la telefon), minus pe alb si masa pe maro. La priza, sa zicem ca are verde, rosu si maro (priza fiind de la noi). Atunci conecteaza verdele cu verdele, rosul cu albul de la telefon si maro cu maro. Nu a spus ce fire are la priza! Oricum este simplu daca tehnicienii au respectat culorile. Eu am facut reparatii radio-tv in liceu si in viata mea am intalnit multe tampenii. Exemplu: eu am invatat ca la bloc faza se baga prin intrerupator. La blocul unde locuiesc eu, in dormitor (dar numai in dormitor) idiotul care a pus cablurile a pus faza direct pe dulie. Noroc ca ma sui pe scaun si sunt izolat. Daca scaunul ar fi ud sau eu transpirat la picioare, as putea da cu capul de podea. Vai si amar de ea tara dupa revolutie. Au angajat un electrician auto sa faca instalatia de 220. Pe vremea impuscatului doar un elctrician cu scoala facea o instalatie. Acum pun prim-ministru si ministru de finante un om care a fost dat afara de la banca pentru ca a incercat speculatie cu leul si desi s-a constatat ca a atact leul n-a fost condamnat. Asta-i poporul!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, sau ministrul energiei care spune ca, gazele nu sunt responsabilitatea ministerului energiei angry
macar am avut satisfactia ca un reporter sa il intrebe de la obraz daca stie ce e aia curent electric big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

laughing N-am vazut asta. Imi pare rau!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vechiul interfon ce fire are ce culori? Si de ce ai vrea sa pui un telefon in locul interfonului? Cheama i pe cei care instaleaza interfoane ca daca faci vreun scurt lasi blocul fara interfon. Arzi rețeaua.