| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon nokia 5310 xpressmusic. Am avut probleme cu camera. L-au trimis la Bucuresti, fiindca inca mai am garantie la el (e pe abonament).
A ajuns ieri din service. Au schimbat camera, displaiul si update soft.
Problema e ca am card la el de 2 gb, care a ramas la mine pana a mers in service. Acum nu il mai recunoaste. Cam asa reactioneaza telefonul:
gasesc cardul. Dau sa intru in el si zice: Cartela de memorie a fost scoasa. Ies din album media si reintru si dispare cartela. Nu o apare. O scot si o introduc din nou, reintru pe ea si scrie: cartela trebuie formatata. Cartela a fost scoasa. Azi am incercat de mai multe ori sa caut la optiuni sa vad daca merge formatata din telefon si doar odata mi-a aparut optiunea: Formatati cartela? "Da" "Nu". Nu vreau sa dau "da" asta ar insemna sa sterg tot de pe ea, lucru care nu il doresc.
Am inteles ca pot formata si de pe calculator, am cablu si pc suite.
Intrebarea e daca mai pot salva ceea ce se afla pe cartela? Daca da, cum?
Multumesc!

2 răspunsuri:
| andrei_8752 a răspuns:

Copiezi pe calculator continutul cartelei si pe urma o formatezi cu telefonul.
Nu ai nevoie de PC Suite de la Nokia sa salvezi datele. Introduci cablu in tel->pc iar din meniul telefonului, Connections->USB data cable, PC-ul o sa-l vada ca un memory stick.
Daca nu poti cu cablul telefonului sa-ti salvezi datele de pe card cauta un cititor de carduri, sigur te va ajuta.

Probabil ca softul vechi a telefonului si-a lasat ceva 'amprente' pe cartela iar cel nou se incurca in ele, desi ma indoiesc.

| vladust a răspuns:

Salveaza tot ce ai pe cardul de memorie in calculator si apoi formatezi cardul de memorie. Dupa aia copiezi din calculator in telefon... Dar ai nevoie de un cititor de carduri.