| Lala20 a întrebat:

Am un telefon Samsung Galaxy Mini si de azi dimineata nu mai pot primi apeluri/ sms-uri, nici nu le pot efectua si uneori imi apare ca notificare "Retea mobila indisponibila". Am scos SIM-ul de mai multe ori, si nu se schimba nimic. Ce e de facut?

3 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Ai putea incerca sa ii dai o resetare dar nu din meniul telefonului si din rom recovery
Inchizi telefonul si intri in rom recovery
Eu iti spun combinatiile care te duc in rom recovery
power+volum up+home
power+volum down+home
power+volum up
power+volum down
power+home
una din aceste cinci combinatii te duce in meniul recovery
iar una te duce in modul download(daca ajungi in modul download iesi de acolo pentru ca nu te intereseaza)
Acum ca ai intrat in rom recovery
trebuie sa selectezi rubrica:
Wipe data factory reset(navighezi cu butoanele volum up si volum down pentru sus si jos, select dai cu tasta home si back cu tasta back a telefonului, daca nu da select cu tasta home atunci incearca oricare alt buton dar nu selecta nimic altceva in afara de wipe data factory reset)
Acum ca ai selectat wipe data factory reset nu iti mai ramane de cat sa dai yes
Dupa ce se termina procesul o sa iti apara mesajul
Wipe data factory reset is complet
Acum nu ramane de cat sa dai back si sa dai select pe rubrica
Reboot sistem
Acum telefonul tau se va reseta
O sa se incarce sigla(in cazul tau sigla android)
Dupa ce se incarca sigla telefonul intra in procesul de configurare android(exact ca atunci cand l-ai deschis pentru prima oara)
Dupa ce iti termini de configurat telefonul incearca sa dai un apel
daca tot la fel iti face iti recomand sa te duci la un service
Sau sa iti schimbi singur ROM-UL Android

P.S trebuie sa iti mentionez un lucru in momentul in care dai wipe data factory reset telefonul sterge toata memoria interna a acestuia si memoria FLASH urmand sa iti rescrie automat ROM-UL, el revine la setarile initiale din fabrica iar memoria ta o sa fie goala.
Vei pierde numerele de telefon daca le ai in telefon memorate, vei pierde poza si muzica daca le ai in telefon. NU ai sa pierzi nimic de pe CARDUL SD si nici de pe SIM

| Bologa_Raul_1990 a răspuns (pentru panther2007):

Si daca imi este decodat, se codeaza iar telefonul?

| panther2007 a răspuns (pentru Bologa_Raul_1990):

Conteaza cum a fost decodata, poate sa ramana decodat sau poate nu