| DeeaCarmen a întrebat:

Am un televizor LG care nu mai afiseaza nimic pe ecran. Ledul arata ca a pornit sau oprit de la telecomanda, dar nu afiseaza nimic pe ecran.
O solutie, va rog?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai incearca sa scoti televizorul din priza pentru 10-15 minute, dupa care sa-l pornesti din nou.
Daca dupa repornire si apasarea butonului "Meniu" apare macar ceva scris pe ecran, atunci trebuie urmate indicatiile.

Daca ecranul ramane complet negru (nu se vede nici macar ceva scris dupa pornire, atunci e de dus la service.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este defect displayul, ecranul trebuie schimbat, dul in servis la LG ei au piese originale, cauta manualele televizorului si acolo in garantie (daca le mai ai actele), ai servisurile Lg. Televizorul tau este lcd, sau smart tv led LG?

| Bizon95 a răspuns:

In afara de service nu ai ce sa ii faci
ce poate fi defect:
-lampa/led-ul din spate (presupun ca nu e oled), asta in teorie poti sa determini daca iei o lanterna (merge si flash-ul de la telefon) si te uiti foarte aproape de ecran si vezi ca totusi e ceva pe ecran dar fara lumina din spate e aproape invizibil
daca e OLED, atunci nu poti sa vezi nimic
-sursa de curent (led-ul ala de pornire consuma FOARTE putin curent, asa ca sursa poate sa il aprinda pe ala dar nu face fata la restul
-diverse piese mici, cum ar fi cip-uri...

deci, in afara de service, NU ai ce sa ii faci, imi pare rau sad

Răspuns utilizator avertizat
| GouDidodino a răspuns:

Scoate-l din priză si baga-l la loc dupa câteva minute, se intampla sa se mai blocheze. Si eu am un LG care mai face din astea dar isi revine dupa ce il scot din priză

| Alexandrionelu a răspuns:

Cel mai probabil s-au ars ledurile de backlight. Reparația te va costa cam 100 de euro, depinde de model și de diagonală.
Piesele în sine (ansamblul de leduri) costa între 20 și 40 de euro, dar manopera este scumpa pentru ca e mult de muncă.

| WYG a răspuns:

Il spargi si vezi daca arata ceva dupa. Funda?(daca zboara o bucata merge mai bine)

Răspuns utilizator avertizat
| WYG a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Cu placere daca stiam iti dadeam si un ciocan

| DeeaCarmen explică (pentru WYG):

Ti-as da un picior in oua

| WYG a răspuns (pentru DeeaCarmen):

Stai sa ma duc sa iau cateva de la Kaufland dupa te astept