| alex495 a întrebat:

Am un televizor mai vechi cu tub color, de prin 2005-2007 LG. Cand ii apas butonul de curent nu apare nici imagine si nici sunet, doar un piuit. E transformatorul dus? Sau care ar fi problema? Si cam cat ar costa reparatia?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Tiuitul se aude, de regula, de la alimentarea blocat din cauza unui scurtcircuit sau nefunctionarea corecta a sursei. Cauzele pot fi (in ordinea frecventei defectelor):
- consum mare la etajul final linii (inalta tensiune) cauzat de scurtcircuitarea inaltei tensiuni de catre praful depus si umezit de atmosfera din jur, care duce la arderea tranzistorului final de linii sau chiar si a transformatorului de inalta tensiune
- scurtcircuit la etajul de baleiaj vertical
- scurtcircuit şa etajul final audio
- scurtcircuit pe traseele de alimentare principale
- defectarea unui component in sursa de alimentare (condensator uscat, dioda sau tranzistor ars etc.

Depanarea defectului necesita cunostinte bune de depanator, schema electronica a TV-ului, piese de schimb potrivite.

Costul total al unei asemenea reparatii poate urca la 120-150 lei, pret la care poti cumpara televizor second hand functional.
In comert gasesti deja televizoare LCD de la 500 lei, cu 2 ani garantie, mult mai usoare de carat (2-3 kg) si consum de curent redus.

| alex495 explică:

Nu e un tiuit, e un piuit asa si nu porneste

| Bula a răspuns:

Acelasi lucru, alta exprimare big grin

| alex495 explică:

Puit gen cum fac puii de gaina asa facea televizorul. Tuit e cand e dus ceva din televizor si se vede verde imaginea

| Bula a răspuns:

La tiuit nu se mai vede imaginea, nici verde.
Daca aduceai tv-ul la mine de cand ai pus intrebarea, poate ar fi gata deja.

| alex495 explică:

Am stat in chirie si propietara trebuia sa mi dea garantia inapoi ( ce mai ramasese din ea 180 de lei ca mai taiase niste facturi de urmau sa vina) si cand sa plec acest televizor a inceput sa piuie si nu se aprindea. Am sunat cativa mesteri si ar fi costat treaba maxim 100 de lei. Ma suna propietara acum 2 zile ca cica a costat 2 mil sa schimbe un transformator si sursa cica... Mda misterios avea sa mi dea 180 de lei si a rotunjit la 200 de lei ea firar sa fie...

| Bula a răspuns:

Da, transformatorul poate fi chiar peste 100 lei, plus restul pieselor, manopera...
Deci, pentru asta am spus ca e mai bine sa cumperi altul second, functional, sau chiar nou.
Alta data, cand preiei ceva in inventar, treceti si valoarea estimata la ea, fiindca de multe ori e mai convenabil sa iei ceva nou sau de mana a doua decat sa repari. Valabil si la alte electrocasnice.

| alex495 explică:

Omul asta e prieten cu propietara si e clara treaba ca i-a luat si mai putin si isi bate acum joc de mine. O sa am eu grija 2 mil astea sa i bage in altceva sa repare cat de curand. Asa e in tara asta, doar cu jegmaneala si bataie de joc merge

| Bula a răspuns:

Orice se poate strica, oricand.
Indiferent daca este proprietatea ta sau al altuia, daca-l ai in custodie (pastrare) preluat functional si intre timp s-a stricat in timp ce era la tine, TU trebuie sa suporti repararea pagubei!
Daca s-a stricat in timpul cat ai stat acolo in chirie, TU trebuia sa rezolvi problema, sa chemi un depanator sau sa duci la reparat. Poate te costa un pic mai putin, dar nu e sigur.
Daca tu ai plecat si proprietarul gaseste lucruri stricate, le va repara din banii lasati de garantie. Va avea de umblat dupa depanator, sa-si piarda vremea cu rezolvarea, ceea ce il costa.

Deci, e vina ta ca n-ai rezolvat problema la timp si ai lasat paguba in rezolvarea lui.

| alex495 explică:

Nu crezi ca l reparam daca stiam? nu stateam eu in camera aia, propietara a venit luni si vineri sa plecam si vineri cand sa dea banii la pornit si a inceput sa piuie. crezi ca nu ma duceam eu cu el sa dau 80 de leidecat sa si bata joc si sa nu mi mai dea nimic? N a cautat nimic, e prieten de familie e vorbita treaba intre ei, de abia astepta, se ruga sa se strice ala, cred ca i l a reparat moca aproape, i-a dat o bere si gata dar asa e romanul, daca nu jegmaneste/fura nu e el

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cauze pot fi mai multe, nimeni nu-ti poate pune diagnosticul exact fara sa desfaca aparatul. Orientativ undeva la 50-80 lei ar fi de resuscitat un asemenea aparat. Trafo linii foarte rar se defecteaza la LG, din ce spui tu acolo pare a fi defect tranzistorul final de linii. Am intalnit cazuri in care a picat singur de "oboseala" ca sa zic asa ca nu am depistat nicio alta cauza care l-ar fi putut defecta. Oricum LG-urile sunt aparate destul de bune si daca tv-ul are inca tubul bun si mai vrei sa-l folosesti cativa ani merita sa-l repari.