| Girly97 a întrebat:

Am un televizor smart de la Samsung si am descoperit azi ca poate sa seteze volumul sonor automat. Imi poate explica cineva cam la ce se refera aceasta setare mai exact? De ce ar inventa cineva o setare care modifica volumul cand poate ar putea fi pentru cel care se uita prea tare sau prea incet? Pana si televizoarele vor ajunge sa ne citeasca gandurile...

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Operatorul de televiziune nu uniformizeaza sunetul transmis, de aceea unele posturi tv se aud incet, altele tare sau foarte tare la acelasi volum. Acea setare are rolul sa reduca sau sa mareasca automat sunetul la acelasi nivel, astfel incat sa nu mai reglezi sonorul din telecomanda cand acesta se aude mai incet sau mai tare la posturile tv retransmise prin cablu.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Volumul automat doar stabilizeaza sunetul astfel incat sa nu te doara urechile, si face sunetele incete precum soaptele auzibile, spre exemplu: daca e un tipat se da mai incet, daca e o muzica de fundal se da mai tare.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu volumul se regleaza automat, ci nivelul semnalului de sunet se aduce la un nivel constant.
Volumul il reglezi pe urma cu telecomanda, la nivelul dorit.

| Girly97 explică:

Deci aceasta functie are un rol total diferit fata de ce credeam. happy Dar cat de repede avanseaza tehnologia!