| Arthiom a întrebat:

Am un televizor THOMAS ca in imaginea asta http://www.okazii.ro/televizor-thomas-crt-diag-51-cm-a11 5757579 pe care il folosesc mai mult ca material didactic (nu l-am defectat eu, ce e drept, e mai in varsta ca mine televizorul asta). In fine, problema cu el este ca nu se mai deschide nici de la telecomanda, nici de la panoul lui de butoane. Ce ar putea fi? Ceva la sursa nu cred ca este pentru ca niciodata nu l-am auzit scotand sunete specifice ca si cum s-ar fi ars ceva, fisurat vreun condensator etc(parerea mea, poate voi ati vazut alte cazuri). Revenind, ce ar putea fi? Eu m-am gandit initial ca e ceva de la butonul rosu de power pentru ca a mai fost defect odata, l-am dus la reparat si dupa il porneam si opream doar din butonul ala, si ma gandesc, poate e defect, dar inainte sa ma apuc sa il scot de pe placa si chestii mai bine cer un sfat, pentru ca nu am experienta in domeniul depanarilor tv.

3 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Eu zic sa iti cumperi un tv nou, sunt numai televizoare frumoase, subtiri cu full hd, etc la un pret foarte bun. Eu asta iti recomand, insa daca doresti sa il pastrezi, eu cred ca s-a ars ceva in el, la cat e de vechi...sigur asta s-a intamplat, insa daca nu crezi si tu asa poti sa il duci la reparat si sa vezi problema. Sper ca te-am ajutat, funda?

| Arthiom explică (pentru denisTiky):

Nu prea m-ai ajutat, scopul era sa gasesc pe cineva cu experienta care sa imi spuna unde ar putea fi problema. Studiez electronica si stiu sa rezolv majoritatea defectelor, dar nu reuseam sa il repar pe asta. Eu nu mai am de mult televizoare cu tub cinescop, doar led, repet, tineam thomasul ala doar cu scop didactic.

| denisTiky a răspuns (pentru Arthiom):

Ah...pai asa trebuia sa spui de la bun inceput, insa totusi imi pare rau ca nu te-am ajutat )=