| LasleaIoan1972 a întrebat:

Am un titan power invertor de 350w si cand pun bateria de 12 v si pornesc de la intrerupator se aprinde ledul verde, sta cateva secunde aprins si dupa cateva secunde se stinge treptat si se aprinde treptat in rosu. In acest timp tensiunea pe iesire scade repede de la 220v la 0v, ma poate ajuta cineva cu o solutie?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil iti "moare" bateria, nu rezista la amperajul consumat de invertor.

Inventorul - la sarcina maxima de 350W - consuma o putere de cca. 480W din baterie, adica un curent de cca. 40A.
Pentru asemenea putere sustinuta este nevoie de baterie puternica, de chiar cateva sute sau chiar mii de Ah, nicidecum de o baterie de masina, de 45Ah.