| cristina_lupescu a întrebat:

Am un tv lcd, mai vechiut dar care isi face treaba. Nu vreau sa il schimb pana se strica, nici nu am motive sa o fac. Insa ce vreau sa va intreb este, in cazul in care va fi timpul sa il schimb, ce fel de televizor as putea lua, in asa fel incat sa scap de acel receiver digital de la digi?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Majoritatea modelelor de televizoare au acum tuner DVB-C incorporat, astfel ca receiver-ul nu mai este o necesitate.
Va trebui sa te uiti la specificatiile produsului, ca sa te asiguri ca se pot receptiona posturi digitale pe cablu (exista si numai DVB-T, dar acestea receptioneaza posturi doar cu antena terestra).
Orice televizor care are in descriere DVB-C (C vine de la "cablu") va identifica posturile tv pe care operatorul de televiziune prin cablu le are in grila sa.