| ionel27ro a întrebat:

Am un tv led Philips 32pfs4132/12 luat de 2 zile si dupa ce l-am setat am observat ca pielea oamenilor are o tenta de rosu.Se poate face ceva ca sa si revina sau ar trebui sa-i fac retur? Multumesc anticipat pentru ajutor

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca din fabrica are culoarea rosie suna la ei sa-i faci retur. O problema din fabricatie se poate accentua. Nu poti sa-i faci nimic decat sa-l trimiti in garantie. Pune in cutie toate componentele si toate actele mai putin factura. Factura fa o copie dupa ea si pui copia in cutie. Scrii pe o hartie adresa, numarul de telefon si ce defectiune are. Sigilezi cutia cu scotch si astepti sa vina curierul trimis de ei. Vezi ca au dreptul sa-l tina 15 zile fara drum. Daca dureaza mai mult trebuie sa scrie in certificatul de garantie sau sa-ti dea negatie pentru a lua altul. La noul televizor o garantie noua care incepe din momentul expedierii lui. Daca nu, te poti adresa ANPC: http://bit.ly/2E75PbJ

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu til primeste retur ca nu este defect din fabrică tu ai umblat la el, vezi in setari la culori da le m ai spre minim.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Poti sa-i faci un reset doar la imagine

| ionel27ro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu i-am facut nimic doar setarile normale

| ionel27ro explică (pentru BostanDaniel1974):

Imi poti spune cum se face te rog?

| dannyel86 a răspuns:

Primul lucru pe care il faci este sa consulti manualul producatorului.
Il gasesti in limba romana si iti spune totul despre produsul tau, inclusiv despre culori.
https://www.download.p4c.philips.com/......fu_ron.pdf

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune o poza sa vedem ce are tv ul

| ionel27ro explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum sa pun poza, nu-mi da voie

| BostanDaniel1974 a răspuns (pentru ionel27ro):

Nu baiatul zice sa-i faci o pza la tv cu ce se intampla la tv ul tau

| Legion7X a răspuns:

Salut
Poate este cam târziu răspunsul dar dacă îl mai dețineți televizorul și încă nu l-ați returnat am eu câteva setări de imagine reglate de mine poate o să vă ajute în calitatea imagini.
Spun asta deoarece am și eu genul acesta de tv, însă alt model un LED Philips full HD 80 cm 32PFT4101/12 cu aceeași telecomandă ca modelul de mai sus parcă sunt surori gemene.
Dacă vă uitați atent pe net arată la fel ca cel de mai sus dar cu o serie diferită.
Eu când am cumpărat televizorul sincer să fiu al meu avea o culoare cam întunecată, puțin roșie și slabă.
În fine, mai departe mi-am propus să mă uit prin setările imaginii poate reușesc cumva să reglez claritatea.
Prin urmare, chiar am reușit citind chiar și pe alte siteuri de cumpărare, cum unii se plând de imaginea acestui model însă eu i-am dat de cap.
Așa că am zis să vă dau și dumneavoastră din setările mele privind calitatea imaginii dar, nu garantez că o să meargă deoarece nu știu cum arată ecranul or poate avea un defect însă, dacă încă îl dețineți puteți încerca și varianta mea.

Pasul 1 Apăsare butonul (Setup) din telecomandă apoi (configurare) din meniul tv apoi apăsare (setări TV) apoi (Imagine) alegeți > stil imagine și selectați Natural

Pasul 2 Selectați culoare nivel 63 √
Pasul 3 Selectați contrast nivel 100 √
Pasul 4 Selectați claritate nivel 16 √
Pasul 4 Selectați avansat apoi contrast √
apoi contrast dinamic selectând Oprit √
Pasul 5 Selectați luminozitate nivel 70 √
Pasul 6 Selectați contrast video nivel 100
Pasul 7 Selectați gama nivel -4

Acestea sunt setările și vede foarte bine.

O seară plăcută!