| Speranta12 a întrebat:

Am un win 7 pe un laptop care se blocheaza la Welcome. Se tot invarte cerculetul ala si nu se mai deschide. Doar daca l-am scos din priza si l-am pornit iar a mers. Dar la fiecare 3-4 porniri, iar se blocheaza la Welcome. De ce? Memoria nu e incarcata. Care e problema? E grav?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Ca e plin de bugg-uri, erori si nu functioneaza cum trebuie, original oricum costa ceva si majoritatea il avem piratat (windowsul). Ai chestii importante pe el? E posibil sa nu se mai deschida...de pierdut oricum vei pierde cand vei reinstala windows-ul daca nu vei salva pe un stick ce ai mai important, proiecte, etc. Sfatul meu e ca atunci cand ti se deschide sa iti salvezi pe stick ve e mai important si sa pui alt windows, daca totusi face la fel e posibil sa fie HDD-ul.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Windows corupt. Reinstaleaza-l, sau baga 10, e mult mai practic si fara erori si bugg-uri cum sunt astea. Alte erori ai mai avut?

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Nu. Ce inseamna Windows corupt? Ca nu e original sau ca are virusi pe el? Se poate sa nu se mai deschida niciodata si sa imi pierd datele de pe el?

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Si exista vreo versiune de windows gratuita si buna pe net?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

10, gasesti gratis, normal. Sper sa rezolvi.

| Speranta12 explică (pentru Drimmero):

Multumesc mult!

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Sa cresti mare, te descurci?

| Drimmero a răspuns (pentru Speranta12):

Ca e plin de bugg-uri, erori si nu functioneaza cum trebuie, original oricum costa ceva si majoritatea il avem piratat (windowsul). Ai chestii importante pe el? E posibil sa nu se mai deschida...de pierdut oricum vei pierde cand vei reinstala windows-ul daca nu vei salva pe un stick ce ai mai important, proiecte, etc. Sfatul meu e ca atunci cand ti se deschide sa iti salvezi pe stick ve e mai important si sa pui alt windows, daca totusi face la fel e posibil sa fie HDD-ul.

| LPCTSTR a răspuns:

As sugera sa reinstalezi Windowsul, insa nu 7, ci 8.1. 7 nu mai are suport de la tata Microsoft, deci este mult mai vulnerabil.
Cum nu stim ce a cauzat asta, degeaba iti dam siteuri si instructiuni.

| Speranta12 explică (pentru LPCTSTR):

Si exista versiunea aia pe net gratuit sau costa?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Speranta12):

Microsoft s-a desteptat: da Windows gratuit ca sa faca concurenta distributiilor Linux si MacOS-ului, iar licenta vine numai cu plata.
Gasesti tutoriale "cate-n Luna si in stele" despre cum sa descarci utilitarul pentru crearea unui DVD/stick bootabil, cum sa gestionezi partitiile si cum sa te descurci mai departe, trebuie doar sa cauti.

| Speranta12 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc!