| SorinELoo7 a întrebat:

Am urmatoarea configuratie:
- Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 1.91 GHz
- RAM 1 Gb
- Placa video ATI Radeon X1050

Acum rulez Windows 7 Home Premium 32 bits, pot instala Windows 8 sau 8.1 consumand mai putine resurse fata de Windows 7?

Am gasit aceasta metoda de instalare a driver-ului de placa video ATI modelul vechi, dar nu stiu daca este valabila si pentru celelalte versiuni de Windows 8 / 8.1
Ce avem nevoie:
1. Windows 8 RTM
2.Una dintre aceste placi video: ATI Radeon 9500 Series, ATI Radeon 9550 Series, ATI Radeon 9600 Series, ATI Radeon 9700 Series, ATI Radeon 9800 Series, ATI Radeon X300 Series, ATI Radeon X550 Series, ATI Radeon X600 Series, ATI Radeon X700 Series, ATI Radeon X800 Serie, ATI Radeon X850 Series, ATI Radeon X1050 Series - (eu pe aceasta o am), ATI Radeon X1300 Series, ATI Radeon X1550 Series, ATI Radeon X1600 Series, ATI Radeon X1650 Series, ATI Radeon X1800 Series, ATI Radeon X1900 Series, ATI Radeon Xpress Series, ATI Radeon X1200 Series, ATI Radeon X1250 Series, ATI Radeon X2100 Series

1. Descarcati driverul ATI.
2. Il deschidem, daca Compatibility Check spune "Cannot check compatibility" doar apasati "more" si dupa Run Anyway
3. Lasati installerul sa extraga driverul si dupa inchideti installerul.
4. Dati click dreapta pe >Computer--Manage
5. Alegeti din partea stanga Device Manager
6. Cautati VGA Controller/Card/generic VGA Adapter
7. Click dreapta pe pe el si alegeti Update Drivers
8. Alegeti "Browse My computer for Drivers"
9. Selectati C:/ATI
10.Asteptati pana cand se instaleaza driverul
11. Enjoy Windows 8.
----------------------------

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mai cumpara macar un gb de ram si gata. telefoanele au 1 gb ram din 2011...

| express11 a răspuns:

Ai prea putin ram.nu poti baga w 8.http://nib.ro/......windows-8/

| SorinELoo7 explică (pentru express11):

Atunci cum de pot rula Windows 7 care are aceleasi cerinte de sistem ca Windows 8.1?

| express11 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Esti la minim, home premium nu-i trebuie multe resurse.pe 7 ultimate..este si mai si, 8, nu cred ca-l poti rula.intra pe ce ti-am trimis si vezi.eu am avut 1, 250gb si nu m-i l-a luat.te ajuta procesorul dual.bafta!

| SorinELoo7 explică (pentru express11):

Pai eu am mai incercat Windows 8.1 (care imi rula totusi mai bine ca Windwos 7) dar aveam probleme cu driver-ul de la placa video. Gasind acea metoda de instalare a driver-ului placii video, ma gandeam sa-l incerc din nou.

| express11 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Faci cum vrei. daca merge, merge.

| Frank51 a răspuns:

Adauga 1 Gb ram, si atunci o sa fie bine, desi acel procesor e destul de slab.

| SorinELoo7 explică (pentru Frank51):

Am aceasta configuratie de ceva timp si nu cred ca mai necesita upgrade...

| horia2012 a răspuns:

Daca esti multumit cum ruleaza W7 cu Aero, poti instala si W8-8.1 care nu mai are Aero.
1. Instaleaza 8.1. E mai optimizat ca 8.
2. Modul de instalare a driverului prin update e OK.
Inainte de a instala driverul, vezi ce instaleaza W8. La instalare W8-8.1 are o setare prin care se conecteaza pe internet si isi face update la drivere. Nu o activa pentru ca o sa-ti mearga greu chiar de la inceput. O poti activa ulterior daca vrei.