| IONUTandrei2k17 a întrebat:

Am urmatoarele componente in PC:
-Procesor:AMD athlon x4-880k quad-core-4ghz
-8gb RAM ddr3 1600mgh
-placa de baza GIGABYTE GA-F2A58M-S1
-sursa Segotep SG-D600SCR 600w
Ce placa video sa cumpar pentru CSGO +200fps momentan am 60+ pe low cu 800x600 rezolutia?
Buget pana in 900 lei, daca e si ceva mai ieftin dar bun accept, pentru ca nu joc decat CSGO.

7 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Salut
Ce intrari are monitorul tau? ( VGA, DVI-D, HDMI etc. ) sau imi poti spune modelul si am sa caut eu.

Eu iti recomand sa faci un efort mic si sa cumperi GTX 1060 3GB care e ce-a mai performanta in acel buget ( cu ~50% mai performanta decat GTX 960 ), singurul minus cu aceasta placa video este ca nu transmite semnal analogic, de aceea te-am intrebat ce intrari are monitorul tau.

Astept un raspuns.

| IONUTandrei2k17 explică (pentru CPAElites):

Da problema e ca monitorul meu nu are decat vga, e destul de bunicel oricum 75hz, daca nu gasesc o placa buna vga o sa schimb si monitorul.

| alexboss2020 a răspuns:

O placa video de 900 lei este foarte buna si puternica, sincer placa de baza nu cred ca o sa suporte dar uite cea mai buna placa video de la AMD care se incadreaza in pretul de 900 lei http://altex.ro/......ming-4g-le

| alexboss2020 a răspuns:

O sa strangi nu 200 de fps ci aproape 300 de fps-uri in cs go!

| tpuuser999 a răspuns:

Eu zic ca optiunile sunt urmatoarele:
- GeForce GT 730, in jur de 350 RON (nu stiu daca poate produce +200fps, dar e decenta)
- Radeon RX 460, in jur de 650 RON
- GeForce GTX 1050 Ti, de la 750 RON

Preturile sunt luate de pe pcgarage, deci s-ar putea sa gasesti oferte mai bune in caz de promotie sau la flanco/media galaxy.
Ca si producatori, eu m-as limita la ASUS, MSI si Gigabyte, in aceasta ordine (cauta placile cu cel putin 128bit, eventual OC sau STRIX daca e de la ASUS).

Tine cont ca placa de baza pe care o ai acum suporta maxim PCIEx 2.0, in timp ce noile placi sunt 3.0 - asta inseamna ca orice ti-ai lua o sa iti fie de folos si in caz ca faci upgrade la restul pc-ului peste un an sau doi.

Nu in ultimul rand, mai asteapta cateva raspunsuri, poate am gresit ceva sau am ramas in urma in ultimele 6 luni de cand nu mai urmaresc atent tehnologia.

| AndreiM77 a răspuns:

Uite aici:
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Este o placa video foarte buna, de ultima generatie.
Poti juca aproximativ majoritatea jocurilor de pe piata.