| ed23tm a întrebat:

Am vazut ca pe internet poti face plata prin card folosind paypal.
Dar eu nu inteleg ceva, cum pot ei sa extraga bani din card, doar cu putine date despre tine, seria cardului si data de expirare.
Cum fac ei asta fara sa stie celelalte date?

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Pai pentru plati online iti trebuie doar atat. Alte date nu ar trebui sa-ti ceara si nici sa dai tu (codu pin sau datele tale personale in alt scop decat cel de livrare, etc). Iti faci un cont paypal, bagi datele cardului si ei iti extrag banii de pe card (mi se pare ca atunci cand depui e comision 0) si de pe contul tau paypal faci plati pe alte conturi paypal. Modul asta de transfer de bani e cel mai convenabil si sigur cand de exemplu cumperi ceva. Cand e sa scoti bani de pe paypal comisionul e mai mare si putine sunt cardurile care nu au probleme cu extrasul de bani. Dar din cate stiu eu Transilvania are un card care e si cel mai ieftin si usor de facut, Raiffensen stiu ca era cea mai buna solutie cand vine vorba de fezabilitate in transferuri, iar mai nou parca auzisem ca si BCR sau BRD, una dintre astea scosese un card special pentru plati online si mai ales Paypal.

2 răspunsuri:
| adysnake a răspuns:

Folosesc paypal pentru plati online si da ei doar seria cardului, CVS (de pe verso) si data cand expira o folosesc. dar poti activa o protectie pentru plati online (cel putin la ING este o asemenea protectie).