| andreyutzzu3 a întrebat:

Am vazut in BIOS k este o zona "performance booster", unde pot creste voltajul computerului. Ajuta la ceva chestiile alea? Spuneti-mi va rog care ar fi dezavantajele.

Răspuns Câştigător
| rogi28 a răspuns:

Biosurile difera foarte mult de la producator la producator sau de la o serie la alta a placilor de baza la acelasi producator. deci trebuie lucrat cu atentie. eu nu pot sa te ajut, doar sa iti spun ca volajul ajuta doar daca faci overclocking la procesor din multiplicator sau din FSB. si acolo e treaba riscanta si la fel nu pot sa te ajut! ca idee, voltajul e inutil daca nu faci overclocking, doar iti infierbanti procesorul bagand surplus de curent in el! el cere curent mai mult in overclock!

| andreyutzzu3 explică (pentru rogi28):

Am un Intel dual core de 1.6 si 1.5 gb ram ddr2. As putea cumva sa-i cresc performantele fara a pune in pericol sistemul?

| florin1979 a răspuns (pentru andreyutzzu3):

Teoretic procesorul se overclockeaza dar, iti trebuie un cooler aftermarket, ala original nu il va tine la temperaturi scazute! apoi, ar trebui, ca si placa de baza sa suporte overclocking. nu stiu ce model de placa de baza ai. apoi, sursa trebuie sa duca procesor cu TDP mai mare( TDP-ul va creste in cazul overclock-ului). TDP=total disipate power se masoara in W. si depinde, chiar daca reuseste overclock-ul, daca proceosrul va fi stabil. pentru asta trebuie testat macar jumatate de ora cu prime 95, un mic program ce streseaza procesorul continuu la 100%. apoi mai depinde si ce memorii ram ai! sunt multi factori pentru ca overclock-ul sa fie reusit si procesorul stabil! sincer, eu as schimba platforma, e cam depasita, iar overclock-ul nu te va ajuta decat foarte putin!

| rogi28 a răspuns (pentru andreyutzzu3):

Poti undeva cu vreo 20 - 25 % sai maresti performanta, adica maximum pina la 2.0 GHz. dar nu tias recomanda. insa daca vrei tare incearca sa-l ridici pin la 1.8-1.9 GHz, daca ai sa mai adogi este o posibilitate ca nu o sa lucreze stabil. insa daca aveai un cpu de la amd puteai sai maresti performantele liber pin la 2.1 - 2.2 Ghz. el mai usor suporta ridicarea frecventei

4 răspunsuri:
| Pedrorock a răspuns:

Ce zici tu se numeste overcloking adica lucreaza mai mult sa zicem sa ai procesor de 1ghz poti sa il maresti la 1.4 ghz nu stiu exact cu cat dar exista riscuri adica se ard mai repede si se defecteaza mai dec pc-ul funda