| SkyWaves1 a întrebat:

Am vazut pe internet ca I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming. Este adevarat?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai benchmark-uri pe net. In gaming i7 9700k este cu 5% peste i9600k

https://cpu.userbenchmark.com/......4030vs4031

| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca da, generatia I7 este noua iar I5 foarte veche.
Jocurile noi sunt compatibile cu sisteme de operare mai noi, deci I7 este mult mai bun, iar daca-ti permiti sa-l cumperi, atunci este f bine.
Daca iti cumperi azi un I7 il vei putea folosii in urmatorii ani fara probleme, la tot ce va apare nou, fiindca este deja compatibil cu ce se creaza acum.

| flixbuster a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu prea ai nimerit-o. i3, i5, i7, i9 sunt sub-seturi din aceeasi generatie. El intreaba din Intel Core gen. 9 daca un i5 este mai bun decat un i7 pentru gaming.

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Raspunsul este ca da, I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming. Bucatile de puzzle le-ai primit de la @Intruder19 si @Gabi811 deja, trebuie puse cap la cap.

Asadar, avem o diferenta nesemnificativa de performanta (5% e marja de eroare acceptata in statistica) insa avem o diferenta semnificativa de pret (cca. 400 lei, 45%).

Cei 400 lei pot fi cheltuiti mult mai intelept pentru o placa video mai buna care te va ajuta mult mai mult in gaming decat cei 5% in plus la procesor.

Asta trebuie sa intelegi prin "I5-9600K e mai bun decat I7-9700K pentru gaming" - nu ca I5-9600K ar fi mai performant decat I7-9700K (nu e, dar nici nu conteaza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obtine putin mai multe FPS-uri acel i7, insa daca e diff mare de pret iti recomand sa mergi pe i5 ca este ok