| KillerMafiotul a întrebat:

Am voie sa fac o imagine in photoshop si o pun intr-un joc pe care il vand? Incalc vreo regula? Nu am decat photoshop versiunea trial de 7 zile.

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Da, ai voie, în general grafica jocurilor este realizată în photoshop sau în alte programe speciale de editare/desen/animație...etc.

| KillerMafiotul explică (pentru Yukidaruma):

Chiar si daca am versiunea trial?

| Yukidaruma a răspuns (pentru KillerMafiotul):

Nu contează. Nu știe nimeni în ce ai făcut programul, rezultatul contează și faptul că este ceva realizat în totalitate de tine.

| Bula a răspuns (pentru Yukidaruma):

Eronat!
Toate programele de editare isi lasa amprenta electronica (binara) in fisierele salvate!
Numele si versiunea programului, data si ora salvarii etc.

| Yukidaruma a răspuns (pentru Bula):

Eu vorbeam din punct de vedere legal. Nu se întâmplă nimic dacă folosește Photoshopul sau un alt program. Intradevăr, formularea mea poate induce în eroare, îmi asum vina și îmi cer scuze pentru asta.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De ce nu folosesti programul Gimp?
E cu licenta gratuita, chiar nu va avea nimeni problema cu tine.

| KillerMafiotul explică (pentru Bula):

Salut. Deci patesc ceva daca folosesc imagine facuta de mine in photoshop versiunea trial intr-un joc pe care il vand?

| Ssssmokin a răspuns:

Cat timp ii facut de tine nu conteaza ca ii versiunea trial sau full. Chiar si sa ai photoshop-ul piratat si tot nu incalci vreo regula deoarece nu iti pune nimeni watermark-ul photoshop, decat daca vrei tu sa ti-l pui.