| StefanCM a întrebat:

Am vrut sa dau shrink la o partitie a hardului sa fac din D inca o partitie. Ideea e ca s-a blocat in timpul procesului si i-am dat restart. Acum cand intru in MyPC imi arata partitia D dar cu marimea de dupa shrink. Insa cand intru in disk management acolo imi apare ca nu s-a executat shrink-ul si ca D are cat avea inainte. Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In My Computer dai click dreapta pe partitia D: - Properties - alegi verificare disk (Check disk) - bifezi casuta "reparare automata" si dai OK sa porneasca verificarea.
Dupa terminarea verificarii si repararii dai restart si verifici din nou starea partitiei D:

Daca totul este in regula si mai doresti sa faci inca o partitie din D:, procedezi intai cu scurtarea acestuia la marimea finala, dupa care creezi noua partitie in spatiul ramas liber.

Cand ai terminat toate operatiile, faci verificarea tuturor partitiilor existente.
ATENTIE!
Verificarea partitiei C: se va putea face doar dupa restartarea calculatorului!

| mihai69 a răspuns:

Intră cu o unealtă de reparare - chiar Windows are una.