| Adrianadiafg a întrebat:

Am vrut sa vad un film si am conectat laptopul la un TV printr-un cablu hdmi. Dar filmul avea întreruperi pe TV (pe laptop mergea bine). As vrea sa stiu care este cauza. Este din cauza cablului sau al TV-ului?

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce versiune de cablu ai, ce model de tv si ce model de laptop? Foarte putin probabil dar poate fi si din cauza TV-ului, avand un input lag http://www.rtings.com/tv/tests/inputs/input-lag dar poate fi si din cauza cablului, daca tu rulezi la 4k, incearca cea mai noua versiune de hdmi http://bit.ly/2FU1cTc versiune 2.0 si incearca cu diverse drivere ale placii video, un update etc. Si-n mai multe locatii daca ai disponibile, la tv.

Bula
| Bula a răspuns:

Nici din cauza cablului, nici din cauza TV-ului.
Instaleaza driverele originale ale laptopului (pentru versiunea ta de windows, de pe site-ul producatorului laptopului) si problema se va rezolva.

| lpavel a răspuns:

E din cauza placii video din laptop! incearca intr-un format HD nu full hd sau 4k! Deci inceraca formate mai mici!

| ziftode a răspuns:

Pe laptop ai o rezolutie, pe tv alta (in teorie mai mare), insa acelasi film ar trebui sa mearga, oricum

totusi, e posibil sa ai un laptop la limita posibilului, si sa nu faca fata la doua monitoare/televizoare, adica, cand le pui pe amandoua sa nu mai mearga (pentru ca se incarca placa video, consumul, etc.), incearca sa inchizi monitorul laptop-ului, e o combinatie de taste la majoritatea laptop-urilor si se dau cu FN, de ex. la mine e FN+F8, la birou am FN+F5... iconul de pe tasta arata ca doua monitoare, eventual unul plin, unul gol, etc.

sau sa te duci in display settings si sa tai ala al laptop-ului

| Adrianadiafg explică (pentru ziftode):

Am încărcat si cu monitorul oprit dar la fel. Pe laptop am 1050ti si i5.

| ziftode a răspuns (pentru Adrianadiafg):

Atunci nu am o solutie, din pacate, ia-ti un cromcast, sau pune filmul pe un stick si baga-l in TV, presupun ca are usb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa-mi face si mie pe un tv. Sus am un smart tv, si merge perfect pe el, jos un tv mai mic, si cu aceleasi setari, imi mai apar purici din cand in cand, si nici nu ma lasa sa centrez imaginea. O trebui schimbata rezolutia probabil.

| BaiatDeTreaba1986 a răspuns:

Este posibil si din cauza cablului HDMI, sper ca ai unul de 1 m si trebuie sa fie destul de bun, nu acelea de 10 lei