| anonim_4396 a întrebat:

Am Windows 10 Pro, cu 8 RAM, dar el vede doar (5, 95).
Ce pot face, am incercat si aia cu "msconfig" si nu merge. =[

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cauze posibile:
-procesorul este pe 32 de biti, iar windowsul pe 64 biti. Adu-le pe amandoua la 32 sau 64; (64 este recomandat).
-placa de baza prea veche care nu accepta o cantitate mai mare de memorie
-setari gresite in msconfig. foloseste urmatoarele: start/ tasteaza msconfig/boot/advanced options/debifeaza maximum memory(daca e bifat). Sursa: https://forum.softpedia.com/......moria-ram/
-vezi setari in Bios.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

De la procesor sigur nu este, iar windowsul daca era pe 32 biti vedea maxim 3 GB /RAM nu 6 Gb/Ram.
Si pe mine ma duce cu gandul la memoria alocata random placii video integrate iar asta se rezolva din setarile BIOS

| VasileGogulina a răspuns (pentru Simpatic):

O sa incerc

| NLS a răspuns:

DACA ai placa video dedicata (nVidia sau AMD-(Radeon)), poti bloca placa integrata (Intel HD...) si astfel castigi inapoi acea cantitate rezervata pentru placa video integrata.

DACA nu ai placa video dedicata, trebuie sa o lasi asa, pentru ca de blocat oricum nu o poti, iar daca reduci memoria alocata la 1 GB nu o sa castigi nimic - jocurile vor merge si mai prost.

Cum afli ce fel de placa video ai? (in caz ca nu stii sau nu esti sigur)

Folosind GPU-Z.
https://www.techpowerup.com/gpuz/
Ce apare in caseta din stanga jos, (in caz ca ai si intergata si dedicata) e placa activa.
DECI daca vezi acolo nVidia sau AMD (Radeon), poti intra linistit in BIOS si cauta placa video integrata, apoi da-i Disable.

| flixbuster a răspuns:

Ai placa video on-board si i-ai alocat 2GB RAM (sau isi ia singura)?

| cfrtobias a răspuns:

Ai vreo 2 gb RAM separat?