| Rares2k17 a întrebat:

Am windows 7 ultima si a inceput să-mi apara blue-screen si mi s-a spus sa reinstalez windows, as putea sa testez windows fără să îl instalez din nou? Sau daca nu de unde as putea sa imi descarc windows pe un cd/stick?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

NU poti testa windows, NU e Linux, NU e gandit in nici un fel sa mearga live
poti doar sa il instalezi pe alta partitie/hdd sa vezi cum merge si apoi sa il instalezi pe, principal

pe stick se pune cu rufus
https://rufus.ie/
DE ASEMENEA windows-ul se ia de pe net tot cu rufus, mai nou poate treaba asta si ia iso direct de pe site-ul Mircosoft

| adryang78 a răspuns:

Pentru Windows 7 nu există varianta Live CD.
Sfatul meu este să testezi mai multe distribuții de Linux (oricare dintre ele poate fi rulată live) și s-o alegi pe cea care-ți place mai mult. Marile distribuții sunt Ubuntu, Fedora, Debian, OpenSuse, iar pe baza lor mai sunt sute de alte distribuții, pentru toate gusturile și nevoile.
Dacă ai un pc mai slăbuț, îți recomand Lubuntu sau Xubuntu, eventual ElementaryOS.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand apare Blue Screen, pe aceea pagina - in randurile de sus - este scris ce anume a provocat problema.

De obicei, Blue Screen apare din cauza unor erori de calcul, e de la un driver sau program nou-instalat SAU din cauza unor probleme de hardware (supraincalzirea procesorului, al placii video, problema la memoria RAM sau chiar la sursa de curent.

Reinstalarea Windows-ului nu rezolva (inca) problema, va trebui sa rezolvi intai CAUZA care produce erorile.

| flixbuster a răspuns:

Vezi ce zice colegu' @Bula ca zice bine. Uite ceva sa te ajute:

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Ce vrei tu sa faci e ceva de genul: Au, ce ma doare piciorul! Hai sa schimb pantalonii, ca sigur imi trece.