| marioxxl11 a întrebat:

Am windows vista pe un laptop, dar nuam licenta pentru vista si se tot blocheaza...as vrea sa stiu trebuie sa schimb windowsul sau doar sa imi cumpar licenta ca sa mearga bine? ma intereseaza daca va merge bine vista daca cumpar licenta sau ar trebui sa bag xp...pls e urgent

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce laptop ai? Conteaza. Sunt laptop-uri pentru care nu mai gasesti drivere pentru XP. De exemplu eu am un Compaq pentru care nu mai gasesc drivere de XP neam. Oamenii fac drivere doar pentru Vista. Inainte sa cumperi licenta de XP vezi daca iti merge cu drivere cu tot sa nu-l cumperi degeaba. Daca era desktop era mai simplu. Dar pentru laptop-uri in general driverele sunt facute de producatorul laptop-ului. Poti sa cumperi si doar licenta, daca ai deja dvd-ul cu Vista. Eu am instalat Vista de pe un DVD oarecare desi avea licenta de Vista home preinstalat. Dar l-am instalat pe curat (hard formatat) de pe alt DVD. Deci nu conteaza asta. Conteaza pentru ce tip de Vista cumperi licenta ca sunt mai multe versiuni si nu poti sa instalezi decat pentru aia pentru care cumperi (Vista home edition, Vista profesional, Vista enterprise edition...etc...atentie la ce versiune cumperi, aia trebuie sa o si instalezi la inceput la optiuni ca apoi sa trebuiasca sa te inregistrezi online la Microsoft - desi o face el singur traba, e vorba doar de un click). Desi multi inca prefera XP-ul vezi daca ai drivere pentru el. Eu n-am mai gasit nici pe net pentru Compaq. Vista e mai bun la securitate, dar mananca multe resurse, trebuie sa ai minim 2 GB memorie si 20 GB pe C: ca sa iti mearga bine. Cu 1 GB merge cam la limita. Daca vrei sa joci un joc sau alte aplicatii, o sa mearga mai gatuit. Deci vezi ca blocajele astea sa nu fie si din cauza hardware-ului. Bafta.

5 răspunsuri:
| remus67 a răspuns:

Am avut si eivista premium fara licenta, pateam la fel si am cumparat prog si merge stuna

| eren a răspuns:

Cat costa licenta la vista pentru 1 an daca am cd original, adica ma intereseaza doar licenta, nu si cd-ul? pls daca ma poate ajuta cineva

| eren a răspuns:

Sall... o intrebare legata de windows vista.Am o mica nelamurire. daca achizitionez un windows vista original cu licenta, cat timp am licenta? si cum o pot prelungii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. am vista ultimate dvd da si licienta nelimitata e cel mai bun sistem de operare - cine vrea licienta = 100 euro.Liocienta e pentru. mai multe pc-uri Florin 0735153902

| bubuloca a răspuns:

Sal te pot ajuta eu daca mai ai nevoie de ceva id : bubuloca