| c0pil1n a întrebat:

AMD Freesync
rx 580 8gb - instalat ultimul driver de pe site-ul producatorului
monitor aoc 144hz- Sa las freesync-ul activat pentru jocuri sau dezactivat
Care sunt avantajele si dezavantajele multumesc

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Care sunt avantajele tehnologiei Freesync?

Freesync este o tehnologie creată de AMD, capabilă să elimine tearing-ul și stuttering-ul de pe ecrane. Felul în care acționează Freesync este relativ simplu. Fiecare cadru randat de către placa video este complet afișat pe ecran, este sincronizat cu rata de Refresh a monitorului. Pentru că dacă aceste cadre nu s-ar sincroniza cu rata de Refresh a monitorului, s-ar suprapune unele peste celelalte. De aici și "tearing", pe ecran vei observa cum textura se suprapune în diverse locuri, trebuie să ai un ochi bun să poți observa aceste mici desincronizări de cadre.
Pentru a profita de tehnologia Freesync, monitorul trebuie să fie capabil să afișeze cel puțin 60 de cadre pe secundă, adică 60Hz. De la 60Hz, Freesync va sincroniza output-ul plăcii video.

Freesync și G-sync sunt identice din punct de vedere al funcționalității, însă G-sync tinde să fie mult mai scump decât Freesync, pentru că este o contribuție NVIDIA și pentru că poate sincroniza framerate-ul de la rate de Refresh mult mai joase, de exemplu 30Hz, spre deosebire de 48Hz de la Freesync.

Cât despre uz zilnic al Freesync-ului, ține cont de faptul că acesta se folosește în cazuri excepționale, precum în gaming non-competitiv. Tot ceea ce înseamnă joc competitiv, adică Battle Royale, nu se joacă la Freesync, nu-și are rostul să-l activezi, pentru că, în funcție de cât de performant este sistemul tău, ar putea randa cu mult peste limita maximă de 144Hz ai Freesync-ului. Se va dezactiva când placa video depășește 144fps într-un joc. Adică, dacă dorești să profiți în continuare de Freesync, trebuie să limitezi framerate-ul, fie din joc, fie din setările de driver ale plăcii video, fie din "RivaTuner statistic". Rămâne la alegerea fiecărui utilizator, fiecărui posesor de monitoare capabile de Freesync sau G-sync sau adaptive.

15 răspunsuri:
| Salontanul a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Atentie la raspunsurile jignitoare!

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Salontanul):

Vezi ca celui caruia i-am raspuns incepuse cu "i-ati rtx sarakule'', raspunsul meu a fost unul ironic in natura

| Salontanul a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Da, dar jignitor. Pentru asta vezi ca si raspunsul ti-a fost sters. Citeste conditiile TPU. Si cu atat mai mult cu cat ai scris cu K. Asta incalca alta regula TPU. Uita-te cand raspunzi: acolo zice ca sa verifici intai si ca nu este voie sa scrii cuvinte din vocabularul "modern".

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Salontanul):

Acelasi lucru a facut si respectivul utilizator care a transmis un mesaj si mai jignitor catre cel care a adresat intrebarea, legandu-se de starea financiara a intrebatorului, faptul ca eu am facut o ironie la adresa comentariului respectiv nu rezulta ca sunt rau-intentionat, comparativ cu "desteptul" la care ne referim.

Normala in astfel de cazuri este avertizarea ambilor utilizatori, nu a unului singur, luand in considerare faptul ca eu am raspuns initial baiatului intr-un mod constructiv. Din domnul dumneavoastra rezulta ca eu as fi fost vinovat de acest incident, nu cel care a jignit.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

* tonul

| Salontanul a răspuns (pentru DidiPuscariasu3):

Cand primesti un mesaj jignitor trimite reclamatie la admin! Hai sa incheiem aceasta discutie. Eu nu am de unde sa stiu ce ti-a trimis ala. Fa un printscreen si cu imgur trimite-l Cristinei, adminul acestui site. Garantez eu ca a doua oara zboara de pe site.

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

Ce se intampla aici ca nu inteleg. De ce va certati la intrebarea mea?

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

La ce te referi cu mesajul din privat? Nu inteleg pe cine am jignit.
Am zis eu ceva legat de rtx si alte placi video ca nu inteleg

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru c0pil1n):

O persoană anonimă răspunse la comentariul tău cu "ia-ți rtx săracule", iar eu i-am răspuns ăluia sarcastic.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu mi-a trimis mie ăla mesaj, i-a trimis băiatului care a adresat întrebarea asta.

Pentru că ai șters comentariul meu nu mai ai cum să vezi numele celui care a jignit, asta îți tot încerc să-ți explic.

| c0pil1n explică (pentru DidiPuscariasu3):

Aa. Ca salotanul mi-a trimis mesaj in privat si a zis ca daca mai fac chestii de genu ma blocheaza moderatorii. Dar eu nici nu stiam ce se intampla.

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru c0pil1n):

Păi da mă, nu e nici vina mea, nici vina ta.

Salotanul a șters atât mesajul celui care te-a jignit, cât și răspunsul meu către individul respectiv. Așa nu mai putem afla cine este ăla ca să-și primească avertisment.

Acuma alta e întrebarea, dacă tu nu știai ce se întâmplă (și te cred pe cuvânt), nici eu nu prea am fost activ aici... cine a chemat administratorul?

| c0pil1n explică (pentru DidiPuscariasu3):

Pai eu de unde sa stiu? Eu nu am sters nimic nici nu l-am chemat. Am pus intrebarea si dupa cateva ore doar am intrat sa vad ce raspunsuri am primit. Nici macar nu am vazut raspunsul baiatului respectiv

| DidiPuscariasu3 a răspuns (pentru c0pil1n):

Asta înseamnă că băiatul care te-a jignit a fost și cel care a chemat administratorul ca să facă troll.

În fine, lăsând asta. Seară faină!