| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut mi-am sters laptopul cu dezinfectant si s-a stricat. Cred ca mi-a intrat la placa de baza si a facut scurt-circuit.
Acum se aprinde dar nu porneste. Se aprinde, merg ventilatoarele, se aprind becurile dar nu porneste monitorul si se stinge si se reaprinde laptopul.
Problemele mele sunt:
_ce ar putea fi stricat si cat ar costa reparatia de data asta? (a mai fost stricat asa si mi-au reparat placa si schimbat tasta)
_pot sa-mi sterg memoria din hdd cu el stins astfel sa nu-l trimit cu date personale in service?
_poate cineva sa-mi recomande un service in Sibiu sau unul caruia il pot trimite la reparat prin curier in tara? In pv.
•PARERI DEPANERO?!•

Specificatii laptop:
HP Pavilion 15
i3 1.80GHz
4GB Ram
Nu mai stiu paca de video cati GB avea dar era Radeon

Mersi de timpul acordat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Proasta idee... Pot doar sa imi imaginez cat dezinfectant ai utilizat incat sa iti intre sub "capota" si sa-i creeze probleme.

Pentru mine Depanero a fost perfect. Am cumparat un laptop care a venit cu HDD si un SSD separat. L-am trimis la depanero (pentru ca era in garantie si nu am vrut s-o pierd )impreuna cu SSD-ul pentru a imi scoate HDD-ul si a-l inlocui. Nu am avut nici o problema cu ei.

Cat despre a-ti sterge HDD-ul inainte sa-l trimiti... sincer nu cred ca sta nimeni sa vada ce ai tu pe el. Baietii de acolo au N laptopuri/calculatoare, mai stiu eu ce, la care trebuie sa lucreze si sunt in timpul serviciului. Nu sta nimeni sa piarda vremea ca sa traga cu ochiul pe HDD-ul tau.

Trimite-l asa cum e, fara griji.

Despre pret, doar ei iti pot raspunde dupa ce stiu cu exactitate ce componenta e stricata. Depinde in mare parte de valoarea componentei.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=HP+Pavilion+15+hdd+cover+-caddy
trebuie demontat complet sa ajungi la hdd
da, il poti trimite prin curier, chiar, daca inca mai e in garantie s-ar putea sa nu te coste nimic (unul dintre putinele lucuri bune din carantina asta)

| Algo098 a răspuns:

Se poate trimite laptopul la reparat fara HDD, daca se scoate usor. La unele modele se scoate foarte usor, are un capac dedicat, dar la altele se scoate mai greu.

| Feitan a răspuns:

Pot sa iti raspund doar la o intrebare, poti sa stergi datele de pe ssd daca il scoti si il conectezi la alt pc. (dar ai grija sa nu pierzi garantia).