| RAY a întrebat:

Ar fi scump sa fac un site cu ceea ce fac ca pfa si sa fie in primele rezultate pe google?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Site-ul te costa intre 300-1000 de euro (in functie de complexitate) sa fie facut profi. Promovarea in prima pagina pe Adwords si canalalele de socializare intre 1000-2000 de euro lunar pe un set de 50-100 de cuvinte cheie targetate. Mai ai costuri aditionale pentru domeniu si hosting anuale (150-200 euro/an). Si daca vrei sa iti construiesti backlink-uri pentru traficul organic inca vreo 5000 de euro ca investitie (give or take). Desigurm trebuie sa te gandesti daca vrei sa ai si site-ul securizat cu un certificat SSL si un IP dedicat care da bine pentru utilizatorii ce cauta incredere si profesionalism (alti 300-500 de euro pe an)! Si apoi trebuie sa tii fata competitiei, pentru ca rezultatele de cautare sunt afisate si in functie de licitatia cuvintelor cheie platite.

| Bunica69 a răspuns (pentru Hammurabi):

Sincer cred ca ai exagerat cu preturile, adica unele lucruri le poate face el, nu trebuie sa apeleze la un freelancer sau la o firma neaparat.

| seularts a răspuns (pentru Bunica69):

Sunt toal de acord cu tine. Insa daca vrea sa apeleze la cineva o sa bage mana adanc in buzunar! Eu doar il pregatesc sa nu se socheze!

| RAY explică (pentru seularts):

Nici vorba sa bag atatia banii in asta

| seularts a răspuns (pentru RAY):

Atunci ai de invatat SEO si web design la greu. Nu e imposibil insa mananca timp si lucrurile se pot schimba de la o zi la alta cand vine vorba de tehnici noi de promovare. Daca te tii tare de treaba poti face totul la o fractiune din pretul de mai sus. Insa iti zic de pe acum ca traficul organic nu il va depasii niciodata usor pe cel platit, mai ales pe site-urile noi care trebuie sa creasca in ranking si asta dureaza luni/ani in functie de foarte multi factori, gen trafic, backlinks, keyword ranking, demographics, etc!

| RAY explică (pentru seularts):

Man era doar o curiozitate, mai bine atunci platesc 80 de ron la olx pe luna, dar tot vreau sa aflu de ce micul AL imi face zilele amare, te pot intreba ceva? nu vreau sa fac spam, ce parere ai de blogul asta? cam unde sa il promovez? costa multa sa il faci sa fie in primele rezultate pe google, nu e continut piratat sunt documentare gratis

| seularts a răspuns (pentru RAY):

Nu vreau sa te dezamagesc, insa sansele sa faci pagina pagina aia prima in rezultatele google e destul de mica. In primul rand e un subdomeniu si nu are aceeasi relevanta ca domeniul principal. Iar subdomeniul respectiv e direct legat de performanata domeniului: blogspot.ro. Intrebarea e de ce ai vrea sa il promovezi daca nu scoti un venit garantat de pe urma lui? Eu personal ma uit pe pagina cu adblock-ul activat si totul merge ok fara nici o reclama! Cea mai ieftina solutie pentru tine e sa promovezi pagina pe Facebook cu 10-15 lei/zi. Si pe google doar sa ai noroc chior sa fi promovat organic. Insa cuvintele cheie sunt foarte competitive si cine are ranking mare si un site vechi te depaseste cu mult, oricat de multi bani ai arunca in google.

| RAY explică (pentru seularts):

Nu blogul ala vream sa apara doar anuntul de pe olx dar in fine o sa vorbesc cu ei, despre blog da o sa incerc pe Facebook sa il promovez, desigur ca nu castig nimic eu l am facut ca pasiune

| PainTech a răspuns (pentru seularts):

Vrajeli... Atat te-ar costa daca ai face site custom de la 0, cu baza de date si alte chestii inutile pentru un simplu website pentru prezentare produse.
Exista site buildere care ofera site + host + domeniu + alte pluginuri precum magazine online la 8-15 euro/luna ( wix, weebly, squarespace ). M-am uitat pe template-uri, arata genial. Daca stai cateva ore ( 3-4 ) sa le personalizezi o sa ai site-ul mult visat la un pret mic. Cand vine vorba despe advertizare, daca te duce putin capul poti avea site-ul pe prima pagina la pret aproape 0 ( am incercat, numar 3 pe prima pagina inca din prima luna ).
Certificat SSL? Complet inutil daca nu ai magazin online sau ceva de genul.

| PainTech a răspuns (pentru seularts):

In primul rand, poti face rost de domenii - nu subdomenii (ceva mai neprofesionale totusi, dar inca sunt domenii ) pe http://www.freenom.com/
Functioneaza, nu am avut probleme cu el la micul meu site de tinichea.

| seularts a răspuns (pentru PainTech):

Nu a specificat initial ce tip de site vrea de acea am inclus SSL. Sunt curios care e site-ul tau in prima pagina cu zero lei!?

| PainTech a răspuns (pentru seularts):

A fost laughing
Am stricat ceva la host si m.am enervat prea tare sa o iau de la capat.
Oricum, nu era un subiect foarte abordat, deci nu a fost foarte greu sa ajung in top

| seularts a răspuns (pentru PainTech):

Atunci imparte metodele tale de promovare sa invatam si noi ceva util!

| PainTech a răspuns (pentru seularts):

Caut tagurile cele mai populare care tin de subiect, dar, si in acelasi timp pe cele mai relevante ( adaug zona geografica ca tag, unii oameni cauta chestii cat mai aproape de locul unde locuiesc ). Fiecare tag este repetat de cel putin 4-5 ori pe parcursul siteului. Tagurile cele mai importante sunt obligatoriu in numele site. ului.
Vin cu o idee de reclama care sa ofere "clientului" cat mai multe avantaje, dar totusi sa fie adevarata ( preturi mici la inceput, ofer ceva gratis, banii inapoi 100% + pastrarea produsului daca nu este multumit ) Distribui pe grupurile de Facebook relevante, schimb textul cat se poate de mult pentru fiecare postare pentru a nu parea spam. Daca ma ajuta cativa prieteni, spunand lucruri bune despre site in comentarii e perfect.
Ca ultima parte a promovarii folosesc un serviciu de "view exchanger". Nu exagerez, incerc sa generez un trafic normal ( incep cu 10 vizualizari / zi si cresc pana la cateva sute in maxim 2 saptamani. Dupa aceea nu mai folosesc serviciul ). Continui campania de promovare pe Facebook

Ce tip de site am avut?
Faceam mini.videoclipuri cu stil flat design simplu. In principal intr-o.uri pentru canalele de Youtube. Taxam 5 euro / 10 secunde. Ofeream banner + avatar pentru mai mult de 20 de secunde. Am facut vreo ~15 euro in doua saptamani, nimeni nu a cerut banii inapoi, apoi am stricat host.ul...

| RAY explică (pentru PainTech):

De ce ai stricat man?

18 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Man, tu poți să arunci câți bani vrei dacă ai prea mulți și te dau afară din casă. laughing
Uite, eu îți zic ce costuri am eu cu site-ul.
1. Site-ul l-am făcut singur. Am luat un template free de pe net (găsești mii) și l-am modificat cum mi-a plăcut și am avut nevoie.
2. Domeniu în.ro te costă vreo 25 euro la achiziționare iar apoi 12 euro/an mentenanță (RoTLD).
3. Hosting îți recomand Nixservers, te costă 49 lei/lună (un VPS Linux)
4. L-am promovat pe Google Adwords. Reușesc să-l țin pe poziția 1 - 2, cu un buget de 250-300 lei/lună. Pe 6 chei de căutare (consider că e suficient).
Astea sunt costuri reale. Acum pe piață poți găsi destui care să te jupoaie de mii de euro aiurea.

| Bunica69 a răspuns:

SEO se poate invata.

| Priceputeanu a răspuns:

S-ar putea prin wordpress, întâi mai bine încerci un blog, vezi cum merge traficul, dacă se merită cumperi domeniul care te interesează ro, com, net.

| seularts a răspuns (pentru Priceputeanu):

Corect. Wordpress e foarte SEO friendly happy