| costinvlad a întrebat:

Ar merge un ssd pe laptop-ul meu Asus x55u sx008d de minim 64 GB? Daca da ce adaptor sau acvesorii trebuiesc cumparate?

Răspuns Câştigător
| RoyalJakiro a răspuns:

Da, se poate. Cauti un SSD care sa detina specificatii similare ale HDD-ului, ex: Sa fie de aceeasi marime, masura. Se poate instala SSDsi cu specificatii aferente cu ajutorul unui Hard Drive Bay Adapter (Caddy). Acesta este un adaptop pentru presupusul SSD, asa cum ti-am explicat si in comentariul anterior. Bafta!

2 răspunsuri:
| RoyalJakiro a răspuns:

Da, se poate instala. Laptop-ul poate avea un slot special pentru a adauga un nou HDD/SSD. Sau daca acest slot nu este disponibil, se scoate DVD-RW-ul si se instaleaza cu ajutorul unui adaptop Hard Drive Bay Adapter (Caddy), care o sa inlocuiasca DVD-RW-ul, in caz ca nu il mai folosesti. Mai multe informatii gasesti aici: https://cristianls.ro/cum-poti-monta-doua-hard-disk-uri-pe-laptop/
Bafta!

| costinvlad explică (pentru RoyalJakiro):

Am in laptop un hdd stricat si vreau sa il scot si sa pun SSD(solid state drive) in slotul de HDD. Se poate? Ms all.

| RoyalJakiro a răspuns (pentru costinvlad):

Da, se poate. Cauti un SSD care sa detina specificatii similare ale HDD-ului, ex: Sa fie de aceeasi marime, masura. Se poate instala SSDsi cu specificatii aferente cu ajutorul unui Hard Drive Bay Adapter (Caddy). Acesta este un adaptop pentru presupusul SSD, asa cum ti-am explicat si in comentariul anterior. Bafta!