| Otto2014 a întrebat:

Ar merita sa inlocuiesc browser-ul chrome cu edge?

11 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

Microsoft și-a propus să facă Edge compatibil cu WebKit (Google Chrome și Apple Safari), așa că site-urile care arată bine pe Chrome vor arăta bine și pe Edge.
În privința performanței, Edge este mai aproape de IE decât de Chrome sau Firefox, din testele mele. Adică este foarte slab.

Dacă vrei un browser minimalist, fără extensii, pur și simplu poți să ștergi toate extensiile din Chrome.
Edge deocamdată, după părerea mea, nu merită.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E complicat sa le incerci pe amandoua si sa vezi care iti place mai mult?

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu merită.

| LTAA a răspuns:

Chrome cel putin ofera sincronizare cu contul Google, implicit portarea marcajelor, istoricului si altele pe alte dispozitive pe care poti instala Chrome, cum ar fi Android, iOS, OS X. Pe cand Edge este doar pe Windows 10 si pe W10 Mobile. Mai mult de atat nu stiu sa iti zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EDGE este un browser bagat deja in win 10. Numai cu win 10 va rula acest browser. Ca si Internet Explorer in alte windowsuri, EDGE este browserul din windows 10. NUMAI win 10 accepta acest browser. daca stii ca ai win 10, atunci ai automat si EDGE. Dupa cum vezi si in link-ul de mai jos, EDGE este acceptt numai de win 10. DACA ai win 10 si nu ai acest browser, il descarci de aici:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=48126

Dupa descarcare, mergi unde ai descarcat, dai open si instalezi.
Apoi mergi in control panel-add or remove program sau program and feature si de acolo dai clcik pe Chrome-unnistal.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Eu folosec chrome de 3-4 ani si ma inteleg super cu el.
Poate ar trebui sa incerci, insa parerea mea despre explorer nu e asa buna, poate edge e altfel.

| Otto2014 explică (pentru Gabiiiiiii):

Multumesc pentru raspuns, dar nu ma lamuresti, am pus intrebarea strict pentru cei cu windows 10, care stiu cum sta treaba, si nu seamana deloc cu explorer http://i.imgur.com/xte9Bch.png

| Cucolea_Iulian_2001 a răspuns:

Descsrca Opera mai bun ca toate

| Otto2014 explică (pentru Cucolea_Iulian_2001):

Aham,ce bun, atat de bun, majoritatea site-urilor l-au lasat in urma, si afiseaza paginile stramb, sau ca pe un site din '99
Am cerut parere intre astea doua, oricum, nu ma intereseaza de opera sau mozilla.

| suntserios a răspuns (pentru Cucolea_Iulian_2001):

Un browser mai prost puteai sa ii recomanzi? aaaa da, nu exista unul mai prost

| Cucolea_Iulian_2001 a răspuns (pentru Otto2014):

Depinde de PC la PC pe laptop folosesc Opera Si pe PC folosesc Mozila.